AVCILIK & AVLANMA & ATICILIK BİLGİLERİ & DOĞAL HAYAT v.b > Avcılık ve Avlanma Bilgileri Teknik konular

keklik ve sülün üretimi doğaya salınması ve BOŞA KÜREK ÇEKİLMESİ

<< < (4/8) > >>

TURGAY YILMAZ:
http://www.birdlife.org/datazone/speciesfactsheet.php?id=272&m=1

bu adreste dünya sülün popülasyon bilgisi mevcut. "Introduced" demek sonradan ilgili yerlere salınarak oluşturulmuş demek, "native" ise yerel demek. Ülkemizde yerel ancak yok denecek kadar az, USA ve Avrupa'ya sonradan salınmasına rağmen çok fazla. Dünyadaki sayısı da inanılmaz fazlaymış, kınalı keklik sayısının neredeyse 30-40 katı.
Bu arada yukarıda ismini verdiğim site incelemeye değer...

Fatin ÇATIKKAŞ:
eline emeğine sağlık hocam.gönlümüzün tercümanı oldunuz.

TURGAY YILMAZ:
bizim saldığımız sülünler çok evcil.. Böyle olmaz...

Pheasant Propagation and Junior Pheasant Hunting Opportunties Small | Large

Biga Sülün Salımı. (Yaban Tv Belgesel) Small | Large

Seçkin BİLTEKİN:
Arkadaşlar iki videoyu birbiriyle karıştırmamak gerekir.Birinci videoda kuşlar üretimhaneden getiriliyor ve az sonra avcılar tarafından avlanması için araziye salınıyor.İkinci video da ise muhtemelen uzak bir mesafeden araca yüklenmiş ve uzun süre kafeste kalmış kuşlar doğal bir ortama bu alanda yaşamaları ve üremeleri için salınıyor.Uçamamaları doğal bir sonuç.
Birinci video aynen Uşak'taki avlağın çalışma şekli gibi.Tabi son derece kaliteli bir süreç içinde yürüyor herşey.Üretimhanenin; bir kuluçkahanesi,bir bu üretilen kuşların yaşam alanları ve bir de bu kuşların avlandırıldığı bir avlak sözkonusu.Kuşlar araziye avlanmaları için salınıyor bu arazide yaşasınlar üresinler diye değil.Tamamen ticari bir düzenek.Tavuk çifliklerinde üretilen tavukların kesimhaneye gitmeleri gibi burada avlağa gönderilerek avcılara bir bedel karşılığında avlandırılıyor.Bu kuşlar ne kadar doğal davranışlarını gösterebilir ve ne kadar iyi uçar sa avcı için o denli zevkli hale geliyor süreç.Burada yırtıcılarla mücadele,kaçak avcıyla mücadele vb.sorunlar yok.Parayı veren düdüğü çalıyor.Dünyanın hemen heryerinde sülün avlakları bu modelle işletiliyor.Sülün salarak veya keklik salarak bir avlak oluşturulacaksa kaçınılmaz olarak modelin bu olması gerekiyor.
Gelelim ikinci modele bir alana 1000 tane keklik veya sülün saldınız.Bu keklikleri yırtıcılarala mücadele ederek ve kaçak avcılıkla mücadele ederek korudunuz ve iki yıl ava o alanı kapattınız.Hadi herşey yolunda gitti ve bu alandaki kuş sayısı iki katına çıktı.Günlük limitin 4 keklik olduğu ve yurt geneli avlanma puluna sahip bir avcının isteği yerde avlanma özgürlüğü olduğu  bir ülkede bu 2 bin kuşu nasıl koruyacaksınız.Otobüslerle gelen avcı grupları bu bölgeyi en fazla 3 hafta için de talan eder.Ya avcının gözünü doyuracak kadar bir salımı ülkenin her yerinde yapacaksınız ya da bir kota getireceksiniz ya da karşılığında bir bedel alacaksınız.Bu üç alternatifin de kendi içinde ayrı ayrı sıkıntıları var.
O nedenle arkadaşlar birinci videodaki sistem paralı olmasına rağmen uygulanabilir ve  sürdürülebilir bir model maalesef.Biz avcılar her ava gittiğimizde illaki bir şeyler avlayacaksak tabiatın bizim hızımıza yetişmesi imkansız.Sürecin içine paralı avlakların girmesi kaçınılmaz bir sonuç olacak maalesef...

TURGAY YILMAZ:
Bu konuda çok tecrübeli birisi değilim. Dediğiniz gibi birisi avlanmak için salınan sülünler ancak bizim saldığımız sülünlerin de biraz daha hareketli ve yabani olması gerekmez mi? Sonuçta bunu devlet desteklemedikçe ve laf olsun diye değil sonuç odaklı yapmadıkça değişen bir şey olmayacaktır.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tesekkur Edilme ile ilgili bir Hata olustu uzgunuz
Tedekkur ediliyor...
Tam sürüme git