Gönderen Konu: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI  (Okunma sayısı 54393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan CAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2684
 • Tesekkurler: 28 Adet
İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« : 17 Haziran 2011, 01:22:12 »
İsfendiyar Topçu beyden alıntıdır.Bu güzel yazıyı yayınlamamıza izin verdiği için kendisine çok teşekkürler ...


Arkadaşlar O muhteşem av köpeklerimizin eğitimleri ile ilgili hiçbir sitede görmediğim konular hakkında kendi bilgilerim(Yanlış bilgilerim de olabilir) doğrultusunda fikirlerimi yazma gereği duydum.Özellikle kopoy olarak adlandırdığımız bu köpeklerimizin hangi ava ne şekilde alıştırıldıkları konusunda birikimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Ülkemizde özellikle Balkan taraflarında kopoylara Çakal,Macar,Barak ,Bulgar kopoyu adları verilmekte ve sanırım genelde eski göçmenler tarafından getirilen köpeklerin birbiriyle çiftleştirilmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Özellikle iyi alıştırıldıkları zaman çoban köpeklerinin de kopoy gibi özellikle domuz ve tavşan kovduklarına da şahit olmuşumdur.
Öncelikle kopoylarda aranan 3-5 fiziksel özellikten bahsetmek isterim ki bu özellikler yıllardır eski avcılar tarafından göz önünde tutulmaktadır. Kopoyun mahmuzlu olanı makbuldur.Dişi kopoy daha iyi ize yatar ve erken av kovmaya başlar.Dişi genelde 7 aylıktan sonra ,erkek 1 yaşından sonra ava başlar.En verimli av yaşı 3-5 yaşlarıdır. Kuyruk kıvrık ve ucu beyaz olmalıdır( tilki vs gibi birçok yaban hayvanının kuyruklarının ucu beyazdır.)
Kulaklar uzun ve sarkık, kafa sivrisi olan, sağrısı basık, tüyleri kısa ve parlak olmalıdır. Ayak altları beyaz olan kopoyların taşlık arazide ayakları çabuk yarılır.Siyah olanı makbuldür.Yavru köpek alırken ki bu bence kuşçular için de geçerlidir en son doğan yavru iyi derler.Ve eğer seçme şansınız varsa mutlaka 2-3 kere çağırınca ilk size gelen köpeği seçin kesin size iyi av yapar.
Yavrumuzu aldık .Peki nasıl yetiştireceğiz.Kopoylar oldukça sert ve özgür köpeklerdir. Genelde yanlış yönlendirilir ise ya her ava gider veya diğer köpeklerin peşinde yaygara yapan bir köpek olarak yetişir.
Öncelikle acemi iken her türlü 4 ayaklı ava gitmeye eğimli köpeğimizi iyi yönlendirir isek sadece istediğimiz avın peşinden gitmesini sağlayabiliriz.Kopoy önünde hangi av daha fazla vurulur,hangi avı daha çok görür ise kopoy ona yönelir. Özellikle kopoyun kuş köpeklerinden daha çok meraya çıkması gerekir. Yavru köpeği iyi tanıdığı tecrübeli köpekle de ava eğitebiliriz.Ama o zaman köpek tıpkı diğer köpek gibi olur ve yanlız götürülmez ise avda hep başka kopoyların sesini arar,avı kaldırmak veya bulmaktansa hazır ava yönelir.

Öncelikle acemi iken yanlız olarak çıkarmakta fayda vardır. Ülkemizde birçok av için kullanılsa da bence kopoyların av gruplarını ayırmak gerekir ise. Tavşancı, Tilki sansar kedi kunduz vs kopoyları ,Domuz kopoyu olarak sıralayabiliriz. Burada özellikle kurt avından bahsetmek isterim.Kopoyların hepsi ve hatta tüm köpekler Kurt’un kokusundan anormal korkar ve Kurttan kaçarlar.Sadece postada 1 den fazla köpek var ve Kurt’un kokusunu tam anlayamazlarsa kovarlar. Genelde Kurt bulan köpek bir müddet gidip kuyruğunu kısarak sırtını kabartarak geri döner.

Tavşana eğiteceğimiz köpek önünde kesinlikle başka (tilki vs)ava atılmaz ve köpek avı bırakması için çağrılır.Kopoyla avın her türlüsünde köpek kaybolmamış ise kesinlikle boşa veya kuşa silah atılmaz. Köpek buna öyle alışmalıdır ki silah atıldığı zaman avın ya vurulduğu ya da o anda oradan geçtiğini anlayıp silah atılan yere gelmelidir.

Yavru köpeği tavşan soyunda kendi haline bırakıp arada destek vererek aramasını sağlamak gerekir.Özellikle avın yatabileceği yerlerde arayıp yatak izini ayırması izleniz.Kokuya giren bir yavrunun yanından ayrılmayıp avı araması sağlanır. Yatak izini bulan ve sizden destek alan yavrunuz daha iştahla avı arar ve hangi avı arayacağını bilir.Eğer tilki vs gibi kokuya girer ise hemen köpeği çağırıp bağlayıp tavşan olabilecek bir yere salmak gerekir.Eğer tilki vs bulur ve kovarsa yine köpeği çağırın .Yataktan 2-3 tavşan kaçıran köpeğiniz artık yolun yarısını geçmiştir.Hele ki o tavşanlar vurulmuş olur ise.Kopoyun önünde vurulan tavşanı kesip olduğu yerde bırakın ve köpeğin izden gelip kovduğu avı bulmasını bekleyin.

Böylece kovaladığı veya aradığı avı sonunda bulabileceği güveni gelsin.Vurulan tavşanın ön ayaklarını köpeğe vererek onu mükafatlandırıp kanını yalamasına veya hırsını alarak sıkmaya çalışmasına kesin karışmayın.Sadece iç organlarını özellikle vermeyin. VEE HİÇBİR ŞEKİLDE NE OLURSA OLSUN KOPOYUNUZU DÖVMEYİN.Birdaha kesin iş yapmaz yapsa bile ona av yaptı denmez.
Vurulan tavşanın sidik torbasını yavrunun tavşan kokusunu unutmaması açısından ve biraz da kızdırarak hırs yapmasını sağlamak için köpeği çağırıp burnuda aniden patlatmak adettendir.
Her ne av olursa olsun bazen kilometrelerce giden kopoylar en sonunda avcısını nerede bıraktı ise oraya gelir.Eğer orada bulamaz ise ilk ava salındığı yer gider ve orada bekler. Meralarda çok olan çoban köpekleri özellikle erkek köpekleri boğarlar.Bu yüzden tavşan da özellikle izini koyunların izine karıştırmak ve çoban köpeklerinin kopoyu çevireceğini bildiklerinden sürü tarafına kaçar.Bu gibi durumda köpeğiniz tavşandan daha kıymetli olduğundan köpeğinizi çevirin gerekirse havaya silah atıp çağırın.
Tilki genelde düz gittiğinden ve kokusunun sertliğinden dolayı kopoy tarafından rahat bulunur ve kovulur.Oldukça çok köpeği yorar ve genelde en son inine kaçar.Tilki için kopoyu alıştırmaya gerek yoktur.Fakat tilkiye düşkün kopoy genelde tavşan kovarken bile denk gelir ise tavşanı bırakıp tilkiye gider.Zaten kopoy avcısı köpeğin sesinden ne avı kovaladığını anlar.Açık yere ve tepelerde kovuyor ise tavşandır.Düz ve sıklıklarda ise tilki , karaca vs ve boğuk aynı yerde ise sansar,porsuk,yaban kedisi olabilir.Domuzda daha kalın diğer avlarda daha ince ses verir.
Domuza alıştıracağımız köpeği yavru iken tavuk kanı ile beslemek iyidir.Hatta domuz etine alıştırmak. Ayrıca domuza giden ve domuz tarafından sıkıştırılan veya yaralanan kopoy ya hiç domuza gitmez ya da daha hırslanır.Genelde usta köpekler ile domuz avına götürülen köpekler 1-2 vurulmuş domuz görünce domuz kovmaya başlar. Tüm kopoy avlarında köpek kesinlikle tasma ile salınmaz.Ormanda dallara takılıp boğulma veya boynunu kırma tehlikesi vardır.


Tüm kopoylar genelde 2 şekilde av kovalar.İzden ve rüzgar altından.

Domuz avında yel altından kovan köpek daha makbuldür ve kendini domuza zor ezdirir. Avda kopoyunuzu sadece ve sadece önünüzden av kalktı veya geçti ise izi vermek için çağırın.Başka hiçbir şekilde çağırmayıp sadece Haydaaa diyerek yerinizi belli edip köpeği teşvik edin.Kopoylar kuş köpeklerinden daha fazla açılır ve sahibini kendi bulur. Avdan gelen kopoyunuza yorgun iken yemek vermeyin.Çok su içirmeyin.Sabah ava az bir yemek vererek çıkartın.

Avda başka kopoyun kovaladığı ava veya başka avcının silah sesine gitmesine izin vermeyin. Hiçbir şekilde başka avcının kopoyu önünde kurt ve domuz hariç başka ava silah atmayın.Eğer atmanız gerekiyor ise ve vurmuş iseniz muhakkak avı köpeğin sahibine verin.Zaten böyle yaparsanız avı sizden almaz ama onun yerine 5-10 fişek vermeniz yerinde olur. Avda kaybolmuş veya sizin yanınıza gelen kopoyu kovalayıp sahibine gitmesini sağlayın (özellikle yavru paleler) . Eğer peşinizi bırakmıyor ise sahibine seslenin .O da olmassa en yakın köye gidince hemen eski avcılara haber verin .Muhtemelen oranın veya yakın bir köyün avcısınındır.Yabancı avcının ise zaten sonunda oraya gelip soracaktır.

Kendi köpeğiniz kaybolur ve gelmez ise yine en son bıraktığınız yerde veya en yakın köy veya kışla kenarlarında arayın.Tabiki ziyan olmadı ise. Kendi kopoyumun Edirneden Kırklareline 70-80 km yerden 2.5 sene sonra geldiğine ben şahidim.
EN ÖNEMLİSİ KOPOYLARA VE KOPOY AVCILARINA SAYGI GÖSTERİN.
Özellikle kopoylar zor arazi şartlarında türlü belalarla çok karşılaştıklarından cabuk yıpranır ve ömürleri az olur.
Çoban köpekleri özellikle kopoylara çok saldırırlar.Av kovma şekliyle uzaklarda olacak köpeğinizi çobam köpeklerinden kaçmaya alıştırın.Genelde dişi kopoylara çoban köpekleri saldırmasa da yıllarca emek verdiğiniz kopoyunuza alıştıracağınız bu yöntem avı vurmasanız bile köpeğinizin sağ kalmasına yarayacaktır.Çoban köpeği sesini duyup hemen yanınıza geliyorsa ömrü uzun olur.

Bildiğim veya bildiğimi zannettiklerim bu kadar .Sizlerin de bilgileri ile sanırım kopoy avcısı olmak isteyen yeni arkadaşlara yardımcı oluruz.

Saygılarımla İsfendiyar Topçu
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2011, 10:58:05 Gönderen: Hasan CAN »
Hasan CAN
1962 ANKARA
Bu Meseja Tesekkur Eden Uyeler : İbrahim MERCAN

Çevrimdışı Ramazan ASLAN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 1402
 • Tesekkurler: 1 Adet
 • Korucu
Ynt: İyi Bir Kopay Sizce Nasıl Olmalı ?
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 01:36:09 »
emegine saglık hasan usta güzel bildirim olmuş selamlar
Ramazan ASLAN
A Rh + 1963 İsmetiye BURSA   

Çevrimdışı Erol SÜMER

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 1750
 • Tesekkurler: 14 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2011, 12:23:15 »
emegine saglık hasan abi süper bilgiler
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

Çevrimdışı Şenol ÖZGÜR

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 33
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2011, 14:47:28 »
BİLGİLERİN İÇİN SAĞOL HASAN ABİ.ÇORLUDAN SAYGILAR
Şenol ÖZGÜR
1973 çorlu-t/dağ

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 92
 • Tesekkurler: 2 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2011, 15:18:15 »
paylaşım için teşekkürler... ''kuyruk kıvrık ve ucu beyaz olmalıdır'' kısmına pek katılamadım.bana daha çok beyazı az olan köpekler makbul gibi geliyor.fakat sadece bonunda ve kuyruğun ucunda ise çok güzel bi görüntü olur.
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Berk KEMİK

 • FREE ÜYE
 • ***
 • İleti: 1073
 • Tesekkurler: 2 Adet
 • Tavşancı
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2011, 16:01:04 »
Paylaşım için teşekkürler . Yazı İsfendiyar bey e ait olduğundan aynen alıntı yapmış Hasan usta. Yazılanlar İsfendiyar beyin kendi öznel yorumlarıdır.
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32Çevrimdışı Hasan CAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2684
 • Tesekkurler: 28 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2011, 19:15:04 »
isfendiyar beyin bu kuyruk olayını aynen kullandık onun yorumu bu  hiç birşey eklemedik  saygı duymak gerekir diye düşünüyorum


Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 1614
 • Tesekkurler: 1 Adet
 • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2011, 14:08:10 »
Çok önemli ve güzel bir paylaşım olmuş hazırlayış ve emeğin için çok teşekkür ederim şahsım adıma çok harika bir paylaşım olmuş abicim inşallah ileride tanışmakda sohbet etmekde nasip olur.....
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

                              ....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı İbrahim ÇELİK

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 443
 • Tesekkurler: 4 Adet
 • Gonyalı
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2011, 14:58:07 »
emegine saglık hasan usta güzel bildirim olmuş selamlar

İbrahim ÇELİK
1983-Konya
''Kamil odur ki koya her yerde bir eser ,. Eseri olmayanın yerinde yeller eser.''

Çevrimdışı Ümit BERBEROĞLU

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2168
 • hemşinli
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #9 : 18 Haziran 2011, 19:19:15 »
her iki ustamıza teşekkür ediyorum.kopoy avı,kopoy avcılığı bir ayrıcalıktır.av,avcının kıralıda kopoy ile yapılan avdır. kopoysesi sitres hastalığına bire birdir.efkar dağıtmaya yarar.kopoy avcılığının bir çok faydası vardır. saymak ile biteremeyeceğimiz bu güzel avcılığı yeni nesile şiddetle tavsiye ediyoruz.zaarlar anadoluya has köpeklerdir.yani kopoyların ana vatanı anadoludur.avcılığın tarihi insanlık tarihi kadar eski olduğundan frigyalılar,fenikelilerin taşlara yapmış olduğu resim ve yazılarda,anadolunun değişik yerlerinde av köpeklerinin olduğu kanısına varılmıştır.tüm kopoyculara rasgele
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2011, 19:20:29 Gönderen: Ümit BERBEROĞLU »
Ümit yaşar BERBEROĞLU
1974 karasu


Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 800
 • Tesekkurler: 2 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2011, 21:57:01 »
paylaşım için teşekürrler.


bence iyi bir kopay daha önce kalkmış bir avın izine takıldığında kesik kesik ses vermelidir hava karardığında avı kovmayı bırakmalı (tabi bu eğitimle olacak bir şey) otlak dediğimiz hayavanın yaylım izlerine çok fazla olmamak kaydıyla ses vermelidir. avda sahibinden başkasıyla gitmemelidir.....
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2011, 21:56:07 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
Abdullah GÜLTEPE
1984 KARABÜK --- İSKENDERUNÇevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2290
 • Tesekkurler: 5 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #11 : 20 Haziran 2011, 09:21:02 »
usta  emeğine  sağlık  yeni  kopay  avına  başlayanlar  için   güzel   bilgi   rastgele 
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Alim SARIGÜL

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 593
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #12 : 20 Haziran 2011, 16:11:15 »
Teşekkür ederiz...İstifade ettik. Herkesin her yaşta öğreneceği birşeyler vardır. Selamlar...
Alim SARIGÜL
1965-Ordu-Mesudiye
Mesudiye Kara ve Su Avcıları Derneği Başkanı

Çevrimdışı İsfendiyar TOPÇU

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 20
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #13 : 21 Haziran 2011, 21:58:34 »
Arkadaşlar sanırım kopoyun kuyruğunun ucunun  beyaz olmasının iyi mi kötü mü olduğunu sormuşlar.
Tıpkı mahmuz gibi gerek köpek gerekse kedigillerin asıl kan soylarındaki karaktaristik özelliği kuyruklarının uçlarının beyaz olmasıdır.Çita,dino sırtlan tilki sansar köpek kedi nin bile aslında dejenere olmamış soylarıda kuyruklarının uçları beyazdır.Bunun neden olduğunu çok araştırdım ve genelde kaçarken düşmanını şaşırtmak kovalarken işaretleşmek ve sürü içerisinde bir iletişim aracı olarak kullandıklarından başka bir bilgim yok.
Benim özellikle dikkat ettiğim birçok köpekgillerin kuyruklarının genelde uçlarının beyaz olduğudur.Tabi ki bu sadece benim öğrendiğim ve kabullendiğim bir kavram.

Sevgiyle
İsfendiyar TOPÇU
1961 istanbul

Çevrimdışı Hasan CAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2684
 • Tesekkurler: 28 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #14 : 21 Haziran 2011, 22:07:30 »
İSFENDİYAR BEY VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM  SİZLERİN BİLGİ VE TECRÜBELERİNE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR SAYGILAR SELAMLAR


Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 92
 • Tesekkurler: 2 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #15 : 24 Haziran 2011, 14:37:06 »
Paylaşım için teşekkürler...
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Tarkan ÖZHENDEKCİ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 959
 • Tesekkurler: 20 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #16 : 27 Haziran 2011, 08:31:56 »
Hocam elinize sağlık, gerçekten güzel olmuş..
1977 - BOLU - İstanbul

Halk içinde muteber bir nesne yok, devlet gibi; Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi..

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2083
 • Tesekkurler: 41 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #17 : 27 Haziran 2011, 09:04:48 »
Güzel bir bilgi,bu güzel bilgilendirmeden dolayı teşekkürler,ilerde katkı amacıyla bilgi paylaşımı yapmak isterim.Değerli İsfendiyar dostumada kopoy avcılarına katkı sağlamak amacıyla bu yazıyı değerli kopoy avcılarının bilgisine sunması ve bilgilendirmesi nedeniyle sonsuz teşekkürlerimi azr ediyorum.
Selamlar sevgiler sunuyorum.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2011, 12:52:54 Gönderen: Fazlı BOZ »
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 2083
 • Tesekkurler: 41 Adet
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #18 : 27 Haziran 2011, 12:48:21 »
Sevgili Hasan en iyi kopoy avcısını yormayan kopaydır.Özelliklerine gelince,Avını uzun kovması,Avcısını çok iyi takip etmesi,geri dönüşünün iyi olması,Avı kovarken kovduğu ava göre ses atması,inatcı ve sert olması,bilhassa domuzda iyi bir yatak yapması domuzdan yılmaması.İze girdiğinde seslenmeye başlaması,avı kaldırdığında daha sık ses atması ve avı sonlandırıncaya kadar ayni tonda sesli kovması.Sahibine bağlı itaatkar olması.Ancak köpeklerimizde özellik ararken esas özelliği avcısında aramalıyız.Atalarımız ne demişler,At binicisine göre kişner diye.Avcı gerçekten kopoy avcısı olursa taş ustası gibi köpeği yontar ve istediği özelliklerde yetiştirmesini sağlar.Yeterki kopoyunu okumasını iyi bilsin.
Avına avcısına,doğasına ve kopoylarına sahip çıkan dostlara selamolsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Berk KEMİK

 • FREE ÜYE
 • ***
 • İleti: 1073
 • Tesekkurler: 2 Adet
 • Tavşancı
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #19 : 30 Haziran 2011, 10:19:30 »
İyi bir kopay Çatakta tavsanı en az iki tur kadar kovmalı ;D ;D  Anladın sen onu usta ;D ;D ;D ;D ;D


« Son Düzenleme: 30 Haziran 2011, 10:21:54 Gönderen: Berk KEMİK »
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32Çevrimdışı Nazmi NEDİRLİ

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 289
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #20 : 01 Temmuz 2011, 18:03:40 »
usta  emeğine  sağlık  yeni  kopay  avına  başlayanlar  için   güzel   bilgi   rastgele selamlar
Nazmi NEDİRLİ
1970 SAMSUN                                                                       tel.05325164409

Çevrimdışı Zekayi İLHAN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 103
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #21 : 05 Temmuz 2011, 15:27:28 »
arkadaşlar burada bende birşeylere katılmıyorum.köpeklerin ayaklarının siyah beyaz olması ben beagle kullanıyorum hiç ayagı siyah olan yok o halde benim köpeklerin hiç iş yapmaması lazım kaldıki çok menmunum.köpeklerin ayaklarının siyahlıgı beyazlıgı degil yazsezonunda sürekli baglı olan herköpegin ayagı avsezonunda acır ,yırtlır ,çatlar vs ama köpek yaz kış herzaman salıksa boş gezerse kışın avda sorun olmaz. ikincisi köpeklerde karakuşdiye tabir edilen yarka ayaklardaki yandaki  tırnaklar olması lazım diyor arkadaşımız bence bu köpek için zaralı o tınaklar herzamna köpek için sorun ollur çalıyatakılır donkeser vs. köpek yaralanır.üçüncü konu ise hiç birşey bilmeyen görmeyen yavru köpegi yanlız ava götürseniz ne bulabilir ki neyi aradını nerden bileck yerde tavşan kokusu varmı yokmu varsa bile bu ne kokusu onuniçin benim düşüncem en iyi yavru annesin peşinde yetiştirilir ögretilir belli bir aşamadan sonra yanlız ava çıkartılır avı kaçırması beklenir.tabi bu benim düncelerim katılırsınız katılmazsınız kararsizin hepinize saygılar
Zekayi İLHAN
1969 tokat

Çevrimdışı Berk KEMİK

 • FREE ÜYE
 • ***
 • İleti: 1073
 • Tesekkurler: 2 Adet
 • Tavşancı
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #22 : 05 Temmuz 2011, 16:32:55 »
arkadaşlar burada bende birşeylere katılmıyorum.köpeklerin ayaklarının siyah beyaz olması ben beagle kullanıyorum hiç ayagı siyah olan yok o halde benim köpeklerin hiç iş yapmaması lazım kaldıki çok menmunum.köpeklerin ayaklarının siyahlıgı beyazlıgı degil yazsezonunda sürekli baglı olan herköpegin ayagı avsezonunda acır ,yırtlır ,çatlar vs ama köpek yaz kış herzaman salıksa boş gezerse kışın avda sorun olmaz. ikincisi köpeklerde karakuşdiye tabir edilen yarka ayaklardaki yandaki  tırnaklar olması lazım diyor arkadaşımız bence bu köpek için zaralı o tınaklar herzamna köpek için sorun ollur çalıyatakılır donkeser vs. köpek yaralanır.üçüncü konu ise hiç birşey bilmeyen görmeyen yavru köpegi yanlız ava götürseniz ne bulabilir ki neyi aradını nerden bileck yerde tavşan kokusu varmı yokmu varsa bile bu ne kokusu onuniçin benim düşüncem en iyi yavru annesin peşinde yetiştirilir ögretilir belli bir aşamadan sonra yanlız ava çıkartılır avı kaçırması beklenir.tabi bu benim düncelerim katılırsınız katılmazsınız kararsizin hepinize saygılar
,


Başlığı iyi okursanız kopay dan bahsedilmekte beagle demiyor . ki iyi olunca siyah olacak mahmuzlu olacak yorumuna bende katılmıyorum. İsfendiyar beyin kendi yorumudur. İkincisi iyi kan kovucu köpekler 2 aylıkta olsa taze  tavşan soyağına mutlaka takılır  . Av kanı olan köpekler  İç güdüsel olarak kokulara köpekler tepki verir ...
 
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32Çevrimdışı Muharrem ÇEVİK

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 237
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #23 : 05 Temmuz 2011, 22:59:23 »
Köpeklerin ayaklarının koyu renkte olması tecrübeyle  sabit köpeğin avda verimli olabilmesi ile alakalı bir olay. Fakat bu husus o köpeğin av yapıp yapmayacağı ile çok fazla alakalı değil gibi geliyor bana. Sezon içinde köpekleri kaliteli birkaç avcı arkadaştan köpeklerinin ayakları kanadığından dolayı topalladıkları ve bu yüzden de birkaç gündür ava götüremiyoruz diye serzenişler duydum. tam sezon ortası karda yeni yağmışken böyle bir durum can sıkıcı olabiliyor fakat bahsi geçen köpekler on numara birbirinden değerli köpekler. Ha bu arada köpeğinin ayaklarının rengi koyu olan bir diğer arkadaşımdan ise vaktinin de müsait olması nedeniyle onlardan kat be kat fazla ava gitmesine rağmen hiç böyle bir şikayet duymadım.
Bir diğer husus herşeyden önce köpeğin anne ve babasının mutlaka avcı olmaları gerekli bence çiftlikten alınan köpeklerin bazıları (hepsi değil) meraya çıkınca tam bir fiyaskoya sebebiyet verebiliyor. Buradan Zekai Beye seslenmek istiyorum (umarım kızmazsınız) burada açılan birçok konuyu bir şekilde Beagle ların çok iyi köpek olduğuna vs. getiriyorsunuz fakat bana göre bizim kopaylarımızda beagle lardan kesinlikle daha kötü köpek değiller. Burada köpek çiftliğinde yetişen beagle lar var normal kopoylarla ava götürmüşler diğer köpekler cayır cayır av kovarken beagle kafayı kaldırıp bakmamış bile.. ( Zekai Bey Sizin köpeklerinizin farklı olduklarını elbette biliyoruz paylaştığınız resimlerden lütfen alınmayın) demek istediğim şu ki memleketimizde farklı ırkların yayılması elbette bir zenginlik ve avcılığımıza değer katıyor ancak yabancılara hayranlık duyarken de lütfen kendimiz, değerlerimiz vede çok değerli kopoylarımız adına aşağılık kompleksi içinde olmayalım..
Saygılar..
Muharrem ÇEVİK
1978-Nallıhan/ANKARA
İkamet BOLU

Çevrimdışı Zekayi İLHAN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 103
Ynt: İYİ BİR KOPOY SİZCE NASIL OLMALI
« Yanıtla #24 : 06 Temmuz 2011, 22:04:41 »
muharem bey bende size teşekkür edirim. sizde beni bir nebze yanlış anlamışsınız.benim de yıllar öncesinde çok kaliteli yerli kopaylarım oldu. benim burda söylemek istedigim bizim yerli kopayların ırkların çok karıştıgı  elbetde saf kopay olsa can kurban. ama nerde o eski kopaylar  sıkıntı burda beaglelere gelince ben bir ırkı üstün görüp digerini kötülemiyorum benim köpeklerimden daha iyi av yapan kopaylarda vardır mutlaka . sizinde diginiz gibi kopaylarla beagleler birlikte av götürdügünüzde beagleler kopaylara ayak uyduramazlar yavaş olduklarından  dolayı ayrı ayrı avlandıklarında ben her zaman beaglenin daha iyi oldugunu düşünüyorum ben her ikisi  ile de av yapmış biri olarak benim fikrim bu.sizin kilerede saygı duyarım yabancı hayranlıgıyla ilgisi yok tamamen saf ırk olması kaliteli olmasıdır.berk kardeşim  ben  başlıgı iyi okudum kopaylar beagleler segugiolar  vs. bu köpek ırkları iz takip köpekleridir  bu türköpeklerin genel adına kopay denmiştir aslında kopay diye bir ırk yoktur bu isim iztakip köpeklerinin genel adıdır. hepsi aynı katokaride degerlendirilir. Siz 2 aylık yavruyu hemen götürün ormana kokuya sokun bende sizin bu konudaki engin bilgilrinizden faydalanalım ben 43 yaşındayım 7 yaşımdan beri köpek ile avlandım  ve yetiştirdim  isterseniz  görüşlerimizi söylelim ama birbirimizin görüşlerine saygı duyalım saygılar.
Zekayi İLHAN
1969 tokat