Gönderen Konu: Gözünüz Aydın Genel Avlak iptal edildi !!!  (Okunma sayısı 1254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • yönetici
 • *****
 • İleti: 4298
 • Tesekkurler: 702 Adet
  • Avcı Sayfası avlak
Gözünüz Aydın Genel Avlak iptal edildi !!!
« : 02 Ağustos 2013, 00:07:00 »
Gerçekten gözümüz aydın Kuşların göç yolunu kurtaran Bu Genel Avlak İPTAL i haberi gerçekten traji komik...
Öncelikle sadece parktaki kedi ve köpekleri değil gerçekten doğal bir alanı kurtarma niyetindeki nadir derneklerden birisi olmalı ki Doğa Gözcüleri Derneği Erçek Gölü için harekete geçmiş teşekkür ederiz ...

işin Avcılar için traji komik diğer tarafı ise bizlerde yapılan yanlışlar için itiraz ediyoruz ama dikkate alan hatta cevap veren yok :(
İptal için Başvuru tarihi 26 Temmuz 2013 ve İPTAL edilme tarihi 30-31 Temmuz 2013 FAZLA Yoruma gerek yok... resim upload servisleri

CNN TÜRK HABERİ ;
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Van'da flamingoları ve 200'ü aşkın kuş türünü barındıran Erçek Gölünü, avlanma alanı olarak ilan etti. Karar çevrecilerden tepki gördü.

Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, 200'ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü'nün "genel avlak" olarak belirlenmesine tepki gösterdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2013-2014 av komisyonu kararlarında, kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve her yıl çok sayıda kuş turünün görsel şölenine tanıklık eden Erçek Gölü, "genel avlak" olarak belirlendi.

Kararın kendilerine ulaşmasının ardından konuya tepki gösteren Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, kararın hem bölgeyi hem de göl çevresinde yaşayan kuş türlerini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Erçek Gölü'nün, özellikle göçmen kuşların üreme, beslenme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir sulak alan olduğuna değinen Sarı, göl ve çevresinde şu anda 200'ü aşkın tür ile 20 bin dolayında kuş bulunduğunu söyledi.

Sarı, konuya bu yönüyle bakıldığında Erçek Gölü'nün, ülkedeki ekolojik turizmin değerlendirilmesi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu bildirerek, gölü ve kuş türlerini tüm dünyaya tanıtmak için de 4 yıldan bu yana "Erçek Gölü Flamingo Festivali" adı altında etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Festivale geçen yıldan bu yana Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün de dahil olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Sarı, şöyle konuştu:

"Bir hafta önce Doğa Gözcüleri Derneği olarak tarafımıza ulaşan 2013-2014 av komisyonu kararlarını aldığımızda şaşkına döndük. Çünkü burada devlet ve genel avlak statüsünde bir alan tanımlanmış. Bu alanın adı da 'Erçek Gölü Genel Avlağı' olarak belirtilmiş. Doğa Gözcüleri Derneği olarak bu durumun derhal düzeltilmesi gerektiği konusunda hem Van Valiliğine hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne resmi yazı gönderdik. Her yıl festivale ev sahipliği yapan ve başta flamingolar olmak üzere binlerce göçmen kuşa yuva olan bu alanın avcılardan korunması gerekiyor."

Böylesine bir karar alınmış olmasını 'zihin karışıklığı, trajedi veya trajikomik bir olay' olarak nitelendiren Sarı, şöyle devam etti:

"Bir vali, burayı tanıtmak, korumak için inanılmaz bir çaba içerisindeyken, burayı korumak amacıyla bizimle birlikte olduğunu söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün böyle bir karar alması üzüntü vericidir. Biz yıllardır 'tüfeği bırakın ve elinize fotoğraf makinesi alın, Erçek Gölü artık avlak olmasın' diyiyoruz. Burası yöredeki insanlarımızın, çocuklarımızın kuşlarla tanışma yeri, oysa şimdi silahlarla tanışma yeri olacak. Buradaki kuş türlerinin neslinin devamı için çeşitli çalışmalar yaptığımız bir dönemde böylesine bir kararın alınması, bazı türlerin neslini tehlikeye sokacaktır."Kaynak : http://www.cnnturk.com/2013/turkiye/07/31/ercek.golu.avlanma.sahasi.ilan.edildi/717757.0/index.html


Milli Parklar Duyurusu

Van Erçek Gölü’nde Avlanmak Yasak...

31.7.13Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Erçek Gölü’nün avlak olarak belirlenmesine ilişkin iddialar üzerine bir açıklama yaptı. Van il sınırları içinde bulunan Erçek Gölü Genel Avlağı’nda barınan av türleri için 2013-2014 Av Döneminde kota verilmediği kaydedilen açıklamada, “Bu nedenle, 2013-2014 Av Döneminde Erçek Gölü Genel Avlağı'nda av yapılması yasaktır.” denildi.

Statü Değişiklik Başvurusu İncelemeye Alındı

Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın, Bakanlığa yaptığı 26 Temmuz 2013 tarihli başvuruda, Erçek Gölü Avlağı’nın Genel Avlak statüsünün iptal edilerek sahaya koruma statüsü verilmesinin talep edildiği belirtilen açıklamada, “Dilekçeyi değerlendiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz, yasa gereği iptal yetkisine sahip olan Bölge Müdürlüğümüze, 30 Temmuz 2013 tarihinde bir yazı göndererek, avlak statüsünün iptal edilip edilemeyeceği hususunda inceleme yapılmasını istedi.” denildi.

Statü Ne Olursa Olsun Av Yok

İncelemenin ardından statü iptali karara bağlanacak. Buna karşın statü iptal edilmese dahi, mevcut durumda kota verilmediğinden Erçek Gölü’nde av yapılamayacak.

Diğer yandan, 2013-2014 av sezonunda, ülkemizde yaşayan 460 kuş türünden 429’unun, 162 memeli türünden ise 155’inin avlanması yasaklandı. 12 memeli ve 134 kuşu av hayvanı olarak belirleyen Bakanlık, 2013-2014 av sezonunda sadece 7 memeli ve 31 kuş türünün Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda, yerli avcılar tarafından avlanmasına izin verdi.

Avlanmasına izin verilen türler için de toplam ve günlük kontenjan uygulanacak. Erçek Gölü gibi kontenjan verilmeyen yerlerde hiç ava çıkılamayacak.

Kural Dışı Avlanmaya 60 bin TL’ye Varan Ceza Uygulanacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, sezon ve belirlenen türler dışında avlanmaya tazminat, idari para cezası, avda kullanılan araç ve silahlara el koyma cezaları uygulayacak.

Tazminat tutarları hayvan başına 50 TL ila 60 bin TL arasında değişirken, idari para cezalarının da 60 TL ila 4 bin 393 TL arasında uygulanacak. Kanunda belirtilen durumlarda belirlenen tutarların iki katına kadar da ceza kesilebilecek.

31.07.2013

http://www.ormansu.gov.tr/osb/haberduyuru/guncelhaber/13-07-31/Van_Er%C3%A7ek_G%C3%B6l%C3%BC%E2%80%99nde_Avlanmak_Yasak.aspx?sflang=tr


ÇEVRECİLER AVCILARADA SAHİP ÇIKIN


Tuncay KANDEMİR 1971
Site Yönetici & Teknik Sorumlu
Samsun Ankara

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 429
 • Tesekkurler: 2 Adet
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Gözünüz Aydın Genel Avlak iptal edildi !!!
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2013, 02:23:26 »
bu cevreciyiz diye gecinen insanlar buralardan nemanalaniyorlar isimlerinin onune dr. prof. unvanlariyla bu islerden
nemalaniyorlar o gole gidip geldikce harcirah aliyor devletin arabasini soforunu arac gerecini kullaniyor
cani sikildikca oraya gider yalnizda gitmezler es dost arkadas davet ederler devletin resmi araclarina
hafta son larini gecirirler bunlar bukadar hayvan severse sokakta basi bos gezen hayvanlara yardim etsinler
bulundugu sehirde kimbilir nekadar hayvan zehirliyor belediyeler ozaman neden bu insanlarin sesi cikmiyor
bu prof.lerin goc hayvanlarini korumaya aliyor lar anlamis deyilim
yoksa hafta sonu gidecek yer bulamadigi icinmi  aslinda yazilacak konusulcak cok sey varda kime anlatacan dedini
1962 SAMSUN 55-- United states