Gönderen Konu: yabani tavşan  (Okunma sayısı 4617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferhat GÜNEY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 73
yabani tavşan
« : 27 Eylül 2012, 20:12:30 »
arkadaşlar ülkemizde sülün-keklik vs...gibi yaban hayvanı üretim sahaları ve üretim çiftlikleri bulunuyor bunlar gibi yabani tavşan üretimi yapan  üretim yeri veya sahası varmı.bilgilendirirseniz sevinirim.


Ferhat GÜNEY
1986-Ordu

Çevrimdışı Ferhat GÜNEY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 73
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2012, 20:14:57 »
arkadaşlar ülkemizde sülün-keklik vs...gibi yaban hayvanı üretim sahaları ve üretim çiftlikleri bulunuyor bunlar gibi yabani tavşan üretimi yapan  üretim yeri veya sahası varmı.bilgilendirirseniz sevinirim
Ferhat GÜNEY
1986-Ordu

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6276
 • Tesekkurler: 817 Adet
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2012, 20:36:57 »
Yabani tavşan üretimi olsa bile, üretildiği sürece yabani denmez bence. Yine de hiç duymadım. Yurtdışında bile olduğunu duymadım, görmedim. Belki rastlamamışımdır.

Esasen üretilmesine gerek bile yoktur bence çünkü kendi başına çok iyi üreyebilirler. Tek sorun korumak ve sürdürülebilir avcılığı sağlamak.

Ne için araştırdığınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz. Şahsen merak ettim. Selamlar
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2012, 21:52:15 »
muhtemelen bir bölgeyi tavşanlandırmak içindir böle bir bölge bendede var bende tavşan bırakmayı düşündüm ama zahmetli iş vaz geçtim...

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 640
 • Tesekkurler: 27 Adet
 • Burdurlu
  • ahmet arıkan
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2012, 22:29:23 »
aslında özel avlaklarda keklik ve sülün avlana bildiği gibi tavşanda avlanabilir. çabuk çoğaldıklarını da var sayarsak karlı bir yatırım bile olabilir. hem de tavşan avı meraklıları için iyi bir alternatif olacaktır.
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova


Çevrimdışı Ferhat GÜNEY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 73
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2012, 14:51:14 »
volkan bey benim ikamet ettiğim yerde yani ordu ünye de  ormanlarımızda tavşan bulunmuyor.ve bizde tavşan avına gönül koyduk tavşan avı yapmamız için en az 2 saatlik araba yolculuğu yapmak zorundayız.ormanlarımız çok müsayit ama bundan 25 yıl felan önce ilk çıkan fındık ilaçları çok zehirli olduğu için bu hayvanın nesli  kesilmiş buralarda.büyüklerimiz anlatıyor o yıllarda bu ilaçların etkisiyle yılanlar,kurbağalar hep su kaynaklarının yanında çok sayıda ölüsü bulunmuş. o dönemde tavşanında nesli tükenmiş.oysaki çok sayıda bulunuyormuş tarlalar hep tavşan doluymuş.ordu ilinde fındık olmayan tek ilçesi akkuş ilçesi,rakımı yüksek olduğu için,bin küsürlerde olması lazım,tavşan sadece akkuş ta var.bilinçsizce yapılan ilaçlamalar yaban hayatını bu hale getirdi burada.şu anki fındık ilaç ları fındık böceklerini bile öldürmüyor.bir şekilde elde edebilirsem yabani tavşan üretip salımını yapıp takip etmek istiyorum..bölge tavşan için müsayit ve ava kapalı saha.benim köyümünde sınırları içerisinde olduğu asarkaya milli parkı sülün yetiştirme  sahası içerisinde bulunuyoruz.keşke sülün yerine tavşan salsalardı beş bine yakın sülün saldıkları söyleniyor ama görünürde bir şey yok telef ettiler hayvanları.aşırı
derecede tikenlik ve çamlık ormana saldılar.neyse benim derdim tavşan bulabilirsem bi müdet çoğaltıp asıl ayit oldukları yere doğaya geri salacağım.inşallah tek temennim bu allah nasip ederse bir gün başaracağım.saygılarımla...
Ferhat GÜNEY
1986-Ordu

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6276
 • Tesekkurler: 817 Adet
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2012, 15:54:55 »
Önce tekrarlıyayım, bu konuda bilgim olmadığı için yanlışlarım olabilir. Düşüncem, bugünlerde kullanılan ilaçlar çevreye zarar vermiyorsa, tavşanın mevcut olduğu bölgelerden sizin çevrenize yayılması gerekirdi bence. Burada iki şey ekliyeyim, ne kadar zamandır çevreye zararsız ilaç kullanıldığını bilmiyoruz ve ikincisi o ilaçlar gerçekten zararsız mı yoksa sadece böcekler bağışıklık kazanmış olabilir mi?

Eğer ilaçlar zararsız ve çevrenin eski haline dönmesi için geçen zaman yeterli olmuşsa halen eskiye dönememiş olmasının nedenleri öğrenilmeli. Çevre müsaitse dışarıdan getirerek yerleştirme faydalı olabilir bencede.

Burada bazı engeler mevcut. Birincisi bölgenin şu anda tavşan ve belki diğer yok olan canlılarının şu andaki durumunun incelenmesi gerekebilir. Bu yapılmadan boşa kürek çekilir. Bunu da en iyi akademisyen, uzmanlar yapabilir. Bence ya oradaki üniversite hocalarının(biyolog, zoolog...) ve orman mühendislerinin çalışması için yardım istemeli ve çağrı yapılmalı. Uzun muzun sürebilir ama belki çok gereklidir. Belki de kısa sürer, bilmiyorum. Deneme yapabilirler herhalde.

Bir diğer mevcut engel, salma ve yerleştirme ile ilgili. Mevcut yasalara göre yaban hayvanlarının canlı yakalanarak başka yerlere yerleştirilmesi izni yok. Çünkü canlı yakalanması yasak diye biliyorum. Bu durumda bu yasanın da çıkar yolu olması gerek. Dünyada çok ülkede yakalama ve yerleştirme başarıyla uygulanıyor. Çiftelikten yetiştirip salma konusuna şahsen güvenemeiyorum. Böyle bir iş tavşan için yapılsa bile, çiftlik hastalıklarının yayılması ve yabani ortama uyum sağlamaları açısından zorlukların daha fazla olacağını düşünüyorum. Zira keklik ve sülünlerde böyle sorunlar biliniyor. Siz de söylüyorsunuz ki, salınan sülünler ortada yoklarmış.

Bunların bana ne faydası var, başa çıkamam diyebilirsiniz haklı olarak. Fakat canınızı sıkmak istemem ama bence zaten sizin başa çıkabileceğiniz bir iş değil. çünkü dediğim gibi, çiftlik tavşanı yok, yabani tavşanı yakalamak yasak, salsanız bile kanunen yasak. Her tür yaban havanı salımı yasak. Hele bahsettiğiniz çevrede yaban hayatını bozan sebepler etkinliği sürüyorsa ilaveten boşa uğraşmış olacaksınız.

Tüm bunların dışında, o bölgede ekosistem bozulmuşsa ilgilenmek devletin sorumluluğudur. Tavşan yoksa, yılan yoksa, diğer birkaç canlı ekosistemden çıkmışsa, o bölgede zarar görmüştür ve başka yanlışlar da olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bu yanlışlar oraya tavşan salmakla düzelmez bence.

Yine de son sözü söyleyecek olan, görevli ve yetkili olanlardır. Siz çevreye duyarlı bir avcı ve yurttaş olarak bu konuya dikkat çekmiş ve uyarmış oldunuz diyelim. İnşallah gerisini yapması gerkenler yapar.

Başka dostlar da bilgilerini paylaşırlar umarım ama daha önemlisi bahsettiğiniz meseleyi yetkililere bildirip, dikkat çekmek ve takip etmek.

Allah muvaffak etsin. Selamlar
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

Çevrimdışı Hasan SARIGÖÇMEN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 23
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2013, 23:39:44 »
benim görüşüm yabani bulmzsın cünkü yasak kimse acık vermz sen hobi olarak araziye uygun renk deki tavsanları beslyerek işe başla sayı kısa zamanda artacak ve kendilginden rehabilte olcktır ama hayvn kısmen rahat dolaşa blsn ve insanla temas mumkn oldgnca az olsn bıylece hedfe ulaşa bilrsin dünyada örnği var isveç tavşanı ingiliz alman kırmasıdır
Hasan SARIGÖÇMEN
1985 BARTINhttp://www.avlak.com/forum/avatariniz/avatar_39246_1399802389.png?time=1399802390

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 800
 • Tesekkurler: 2 Adet
Ynt: yabani tavşan
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2013, 00:22:54 »
evcil tavşanları çoğaltarak ormana ayak uydurmaya sağlamasını beklememek gerek bence çünkü evcil tavşanlar doğada serbest yaşayabilecek fiziki duruma sahip değil ayakları kısa ve hızlı koşamıyorlar ve uzun süre koşmaya müsait bir fizikleri yok bahçede yetişen evcil tavşanlar insandan kaçmaya alışıyorlar ama hiçbir zaman köpekten kaçabilecek kadar hızlı olamıyorlar.
Abdullah GÜLTEPE
1984 KARABÜK --- İSKENDERUN