Gönderen Konu: GENÇLERE YARDIMCI OLALIM. 2.EL TÜFEK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR...  (Okunma sayısı 74892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem VARDAR

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 400
 • Tesekkurler: 84 Adet
yukarıdaki değerli abilerimin yazılarının hepsine katılıyorum ve haklı buluyorum,ancak buna benzer bir tüfeği 1996 yılında gördüm bu tüfeğin aynısıydı kubuzda da marocchi yazısı yapıştırmaydı,burada amacım kimsenin tüfeğini kötülemek ve övmek değil. ama tüfeği tam ayrıntılı innceleyip elimize almadan yorum yapmamız ''avcı camiası'' olarak bize yakışmaz.

Burada tüfek sahibi arkadaşımızın bu konuya açıklık getirmesini beklerdim,tüfeğin ayrıntılı resimleri veya üretim bilgisi hakkında bilgi vermeliydi.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:31:51 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Sana kaltılmamak elde değil Erdem.....Çok çabuk gelşti olaylar :)
Tüfek kundak tekrar boyanmış..namlu boyanmış...Ama tetik bizim yapabileceğimiz gibi değil...Kilitde güzel....
Bence site yöneticileri resimleri Ataya yollasınlar..maildede olayı anlatsınlar....Bakalım ne sonuç çıkacak...

Selamlar...
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:31:26 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Erdem Bey;
Konu başta karışık olduğundan kaçırdırnız sanırım. Konu baştan şöyle gelişti;

Alıntı sahibi: Aykut SOYTUTAN üzerinde Şubat 11, 2009, 10:45:42 ÖS
Sıfır ayarında denilen bu tüfeğin namlu aksamı boyalı olmasın??
Fişek haznelerinin dışı ve namlu kilit bloğu hiçbir zaman siyah olmaz. -Boya hariç.-
İlaveten Aydemir Bey'in av bayii olduğu anlaşılıyor imzadan.
Arkadaşlara olmayan şokların uyumlu ve sorunsuz olarak nerede yaptırılabileceğini de izah ederseniz yararlı olur. Malum, bir sürü yeni başlayan, bilmeyen, öğrenmeye istekli arkadaş var aramızda.


İLGİNÇ BİR SÖYLEM. TATMİN EDİCİ BİR AÇIKLAMA GELMEZSE, İNSANLARIN YANILTILMASINA ALET OLMAMA ADINA İLANI SİLECEĞİMİN BİLİNMESİNİ İSTERİM.   
 
 
Ve Devamında;

Alıntı sahibi: Nurullah ŞEN üzerinde Bugün  12:01:27 ÖÖ
slm arkadaşım bu tüfek benim gecen sene aldığım sahte wincesterla birebir ayni


BU DAHA DA İLGİNÇ EVET AYDEMİR BEY AÇIKLAMALARINIZI MERAKLA BEKLİYORUM. İNSANIN AKLINA ÜLKEMİZDE YABANCI MARKALAR ADINA YAPILAN FASON ÜRETİMLER FALAN GELİYOR.
BU SORUM HERKESE. BU YA DA BENZERİ BİR TÜFEĞİ ALMAYI DÜŞÜNENLERE FİKİR OLMASI AÇISINDAN. BU TÜFEĞİN ORİJİNAL İTALYAN OLDUĞU NASIL ANLAŞILABİLİR.

BU KONUDA, BİLGİSİNE GÜVENDİĞİM, OSMAN DÖŞLER, AYKUT SOYTUTAN, A.SELÇUK KARAKÖY, VEDAT DURAN, EMİN VURAL VE İSMİNİ SAYAMADIĞIM DİĞER KARDEŞLERİMİN AÇIKLAMALARINI MERAKLA BEKLİYORUM.   

Arkadaşın cevabı ne oldu biliyormusunuz;
Adeta bir şeyleri saklamak istercesine ilanını ve Dolayısıyla da Bence önemli olduğunu düşündüğüm bu konuyu Forumda Silinen Konular Bölümüne gönderdi.

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:55:02 Gönderen: Alkan YOKSUL »

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Burada özellikle belirtmek isterim, her ne kadar konu bir ilana istinaden açılmış olsa da kimseyi direkt olarak hedef alma yada karalama gibi bir niyetimiz yoktur. Benim açımdan o ilanların bu konunun açılmasına vesile olması dışımda herhangi bir esprisi kalmamıştır..
O ilanlar konunun başlangıç noktasıdır ve daha sonra silinecektir. Ancak Yönetici Arkadaşlarla da görüşüp konuyu sabitlemeye çalışacağız.
Bu konuya yazan arkadaşlarımızın da belirtmeye çalıştığı gibi bu konuda, yanlış yönlendirilebilecek pek çok genç kardeşimiz var. Bu başlık sayesinde genç kardeşlerimizin, değerli üstadların bilgilerinden yararlanmasına çalışacağız.
Bunun dışında şahsen benim başka herhangi bir beklentim yok olamaz da. Tüfek ticaretiyle uğraşan biri değilim. Yakın zamanda tüfek alacak da değilim. Zaten alacak olsam bile bu konuda yetersiz kaldığım noktada yardım isteyeceğim kişileri biliyorum.
Amacımız gençlerimiz aldanmasın paralarını kaptırmasınlar.
Mesela bir kardeşimiz var bu aralar sık sık yazışırız. Öğrenci kendisi, okul harçlıklarından, dişinden tırnağından artırıp bir tüfek almaya çalışıyor. Tüfekler hakkında yeterli bilgisi olmadığı için de yanılmaktan ve aldatılmaktan korkup duruyor.
Bu konu sayesinde bu gibi kardeşlerimize en ufak bir katkıda bulunabiliresek ne mutlu bizlere.

Paylaşımda bulunan Ustalara tekrar teşekkürler...
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:30:45 Gönderen: Alkan YOKSUL »

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Yani...Ama malesef herkesde bir fiyat şişirme muhabbeti var...Aykut beyin dediği gibi biz çanak tutoruz...Güzel tüfek..maşallah..inşallahla...

RASTGELE
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:30:18 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Aykut SOYTUTAN

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 88
Gönlümüz temiz olduğundan hala boşuna birilerini kırdım mı endişesi taşıyorum. Umarım ilan sahibi bizi yanıltır ?
Alkan Beyin dediği gibi en azından böyle bir konunun açılmasına vesile oldu ve çok iyi oldu. Bundan sonra dürüstçe eleştirelim birbirimizi ama kimseyi incitmeden ve GEREKSİZ ALINGANLIK GÖSTERMEDEN. Aramızda sinerji oluşursa çok faydalanırız. Çok bilgili ve istifade edilecek arkadaşlar var. Av bayisi, silah tutkunu, iç piyasada çalışmış ve piyasaya hakim bir sürü arkadaş mevcut.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:56:14 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Aykut SOYTUTAN
AV DOĞA DERGİSİ YAZARI
1969 ANKARA
İngiliz Av Köpekleri ve Yivsiz Av Tüfekleri

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
ARkadaşlar baikallah hakkında da piyasada bir laf dolanıyor.Kimi Antalya'da damgalanıyor kimi bulgar yapımı orjinal baikal değil diyor.Bu yüzden içime bir kurt düştü.Ustalarımızdan yada bayii arkadaşlardan bizi aydınlatacak bir yok mu?

Saygılarımla...
Ali bey baikal baikaldır...Merak etmeyin...Sarsılmaz kendi dükkanında satıyor diye 3-5 sene önce sarsılmaz yapıyo bunları diye başlamış bir söylentiden ibaret ....
Var ol hocam.Ben de bir an kimse ilgilenmeyecek diye düşünmüştüm.Sizn gibi biri onay verdiyse inşallah alacağım o tüfeği.

Saygılarımla...Bizler için bilmemek kadar kötü bir şey yok. Sizlere geçen yıl bizzat yaşadğım bir olayı örnek vermek istiyorum;
Geçen yıl Resimdeki Black Magic D Lux u almaya karar verdiğimde tüfeği hiç tanımadığım için internet sitelerini şöyle bir dolandım. Aman Allahım neler gördüm neler. Tüfeğin Sarsılmaz tarafından yapıldğını söyleyenlermi aramazsınız, sahte olduğunu orjinal İtalyan olmadığını söyleyenler mi. Neler neler. Daha sonra Dostluğuna ve Bilgisine güvendiğim dostlarımı aradım. Bana tüfekte nelere dikkat etmem gerektiğini söylediler. Sonra tüfeği inceledim, almaya karar verdim ve aldım.

Mesela araştırmalarım sonucunda öğrendim ki; Sarsılmaz Francky Modeli dışında kalan, diğer Francky'lerin Sarsılmaz tarafından Türkiye'de üretildiği söylentisi külliyen yalanmış. Hatta bu konuda bir kişi mahkeme kararıyla tazminat ödemek zorunda kalmış. Ancak, benim bunları öğrenebilmem için epeycene araştırma yapmam gerekti.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:56:38 Gönderen: Alkan YOKSUL »

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Bekir TURGUT

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 3
      Merhaba Alkan Bey,güzel bir konuya el atmışsınız.Naçizane bildiklerimi aktarayım.Tüfek sanayiinde de yerli üretime yabancı marka vurulduğunu duydum,ama o tür bir tüfekle karşılaşmadım.Bu tür tüfeklere de  %100 benzerlik vermezler.Kalpazanlar bile küçük bir farklılık bırakırlar,cezası ağırdır çünkü.
      Monte Carlo ilanım vardı,anımsarsınız.Almanca özel yapım anlamına gelen SPEZIAL modeldi.Olumsuz mesajlar aldım,doğrusu anlam veremedim neden o şekilde yaklaştıklarına ve yüklendiklerine.Her neyse,aynı marka 2 ilan daha verildi,sozleşmişlercesine aynı günde,ama tek bir görüş bile yazılmadı,olumlu ya da olumsuz o ilanlara.Bu ilanlardan sonra sizin bir mesajınız yer aldı benim ilanımda,''Bunlarda aynı ise söylencek birşey yok,hele bilmem kim bey(afedersiniz adını anımsayamadım)resim koyarsa konu aydınlanacak''şeklinde.
      Dikkatini çeken arkadaşlar olmuştur mutlaka,çok küçük bir ayrıntı da olsa.O iki ilanda da special yazıyordu.Special, ingilizce özel anlamına gelir.Almanlar gibi milliyetçiliği ön planda olan,genelde ingilizce ve fransızcada bilmelerine rağmen mecbur kalmadıkça almanca dışında konuşmayan bir millet neden ürettikleri tüfeğe almanca SPEZIAL yerine ingilizcesini,yani SPECİAL yazsın.
      Yanlış anlaşılmamak için sessiz kalmıştım ilanım tarafınızdan silininceye kadar,ama konu tartışmaya açıldığına göre bu bilgiyi paylaşmak istedim,bilgi edinmek isteyen avcı camiası ile.Sevgiler,selamlar tüm avcı dostlara.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:57:00 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Bekir TURGUT
1950 ANTALYA

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bekir abi ilanınızı çok iyi hatırlıyorum. İlanınızı güncellemediğiniz için silmek zorunda kaldım. Belki bilmiyorsunuzdur 30 günü dolduran ve güncellenmeyen ilanlar silinmektedir.
Buna rağmen sizi kırdıysam ve yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim. Sonuçta ben de insanım. Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya, arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Hiç kimseye karşı olumlu yada olumsuz peşin hükümlü olarak yaklaşmam söz konus değildir olamaz da.
Paylaşım için de ayrıca teşekkürler. Lütfen bizlerden paylaşımlarınızı esirgemeyin.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 18:57:21 Gönderen: Alkan YOKSUL »

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Şimdi Alkan bey....80li yıllarda Sarsılmaz bernardelli ve l.franchiyi alırlar...Tırlarla fabrika kulvarlarını Türkiyey taşırlar...Fabrikalarda ne kadar kalma malzeme varsa...Onlarıda getirirler...Yani..namlu..gözde...tetik tertibatı vs...Ve 1000lerce yapılmış...6-7 model tüfek...İşte bu tüfekler o zamandan beri satılan tüfekler..Yani biterlerse bir daha bulunamıycak tüfekler....

Ayrıca SARSILMAZın bir tüfeğiyle batmış italyan franchi firmanın tüfekleri neden birbirine benzer...?Çünkü aynı kalıpla yapılırlar....Yada bernardelli tabancalar yabancı sınıfındadır...?Anladınız
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

orion

 • Ziyaretçi
Ben böyle tartışmalı konulara genelde dahil olmak istemiyorum!Güzel yurdumuzda -özelliklede bizim camiaada-bir mal satılırken göklere çıkarılır,eşinin benzerinin olmadığı iddia edilir ve bu iddiada bulunan şahsa tersini söylerseniz sizin bir numaralı düşmanınız olur.Ne yazık ki tartışma ve eleştirilme konularında çok hazımsız bir millet olduk.Konumuza dönecek olursak kendimi bildim bileli ömrüm av bayiilerinde,silah tamircilerinde geçti.babam İzmir'in en eski av bayiilerinden ve bilgisine güvenilen bir silah eksperi-bende onun yanında yetiştim.Silah işi tamamen bilgi ve deneyim işidir.Bilgi araştırarak,deneyimde yaşayarak ve ustalardan feyz alarak elde edilebilir.Sözün kısası ikinci el bir silahta gördüğümüz eksikleri veya belirtilmeyen noktaları her zaman dile getirmek kolay olmuyor ama bu iş bir sisteme oturtulur ve yapılan eleştiriler profesyonel görüşü olarak kabul edilirse seve seve hepimiz silah alacak özellikle genç arkadaşlara yardımcı olmak isteriz!Bir kişinin bile bile dolandırıldığını görmek bu işten anlayan kişileri gerçekten derinden etkiler ki böyle bir olay bu sene yaşandı sevdiğim bir arkadaşım bana ve başka silahtan anlayanlara sormadan bir tüfeği gerçek diye aldı ama silah kopya bile değil tamamen sahte ,insan gerçekten üzülüyor.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2009, 22:39:19 Gönderen: Ata HALICIOĞLU »

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • yönetici
 • *****
 • İleti: 4298
 • Tesekkurler: 702 Adet
  • Avcı Sayfası avlak
Konuya sahip çıkıp ilgi gösteren, değerli arkadaşlarımıza teşekkürler
Birileri çıkıp meydanı boş bırakmadığı sürece etraf temizlenir,

son zamanlarda ilanlarda büyük bir seviye düşüklüğü var sanal ortam diyerek insanları kandıracaklarını düşünüyorlar maalesef,
Ateşle oynadıklarının farkında değiller,

KONU sabitlenmiştir
saygılar teşekkürler
Tuncay KANDEMİR 1971
Site Yönetici & Teknik Sorumlu
Samsun Ankara

Thrall

 • Ziyaretçi
Bu resimdeki tek tetik Marocchi şu an Üzümlü-zafer firmasının 1612 süperpozesinin işlemelerine kadar aynısı. Fakat kullanan biri olarak iki fark dikkatimi çekti. Biri ayarlanabilir tetik, diğeri Ejectör çalışma sistemi. Bu tüfeklerin Marocchiden esinlenilerek yapılma ihtimali varmı acaba? Yani belki resimdeki gerçektir? Tabi yapıştırma marka biraz kıllandırıyor ama bu  yöntemi sarsılmaz da resimde görmüş olduğunuz salvonun amblemi  gibi bazı modellerinde kullandı?

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 1389
 • Tesekkurler: 547 Adet
 • osman döşler. 1968-istanbul
Aslında bu tüfeğin benzeri olan Marocchi sporting modelini 3-4 sene önce satmıştım. 700$ bir paraya o da tetik mekanizması ayarlı bir modeldi ama İtalyan yapımı idi.Gerçi söylemek istemiyorum olan arkadaşlar kırılmasın  diye ama Marocchi'nin her tarafı tüfek olsa ne olur olmasa ne olur. Sıradan bir tüfek bence bu konuda benim Marocchisi olan arkadaşların alınmasına neden olacak kelimeleri Ansam zikretmiş, kesinlikle katılıyorum.
Bakıyorumda bir kaç kişi hariç avcı arkadaşlarımızın çoğu tüfek konularında bir bilgi birikimine sahip değil. Enver bey siz Made in Japan yazan Browning'i yine de alsanız Browning yine browningtir.Gerçi Mirokusunuda bulsanız yine almanızı tavsiye ederim.Dünya pazarlarında Browning ten marka değeri ucuz olsalarda Mirokular kaliteli tüfeklerdir, bırakın japon olsunlar.
Şimdi gelelim fiyat meselesine bizim ülkemizde avrupa tüfeklerin, daha doğrusu ülke genelinde avcı arkadaşlarca tutulan markaların adedi sınırlı olduğu için fiyat oranları da hala yüksek. İtalyada 200-300 euro olan bir S-55 S-56 ülkemizde asgari 1000$lar seviyesinden başlıyor. Bu yalnız Beretta tüfekler için geçerli değildir.Ülkemizde üst kalite tabir edilen İngiliz tüfekleri,İtalyan tüfekleri,Belçika tüfekleri(Bunların daha üst modelleri) sayısı oldukça az ve bu tüfeklerin ülkeye girişi, şimdiki gibi binbir kahırla değil,seyahatle,yabancı işçilerin yurda gelişleri vs ile getirilmiş tüfekler. O zaman ne ruhsat ne konsolosluk işlemi varmış tüfeği kapan getiriyormuş.
 Bu tüfeklerin ve günümüz piyasa tüfeklerinin fiyat uygulamasını yapmak, metal kondisyonunu ölçmek bize mi kalmış ? Ne yani siteye satılık bir tüfek konacak, heyet mi toplanacak fiyatını ve kondisyonu nu ölçmek için.
Yok arkadaşım sen bu tüfeği siteye koydun, ama bu fiyatın üzerine satamazsın mı denecek.
 Burası bir Pazar ise o pazarda fiyatlar piyasa kuralları içinde belirlenecektir.Arkadaş senin tüfeğin sıfırı 2000 euro ama 1 ay sonra satıyorum derse 1200 euro eder fiyat vermek doğru değil bence.
Fiyatı koyan kişiye alıcı teklif eder, teklif edilen bedeli kabul edip etmemek satıcının insiyatifine kalmıştır.
Bu da kendi görüşüm.

Tüfek almak isteyen avcı arkadaş;
 Alacağı tüfeği silahtan anlayan bir ustaya götürüp iyice bir inceletecek.
Yoksa tüfekten anlayan bir arkadaşına gösterecek.
O da olmazsa birkaç inceleme ile kendiside bu konuda bilgi sahibi olabilir.
- Tüfeğin namlu ağızlarına bakılır, (İncelmiş ise çok atılmış demektir.Normal kalınlığı varsa uygun sayılır.)
- Tüfeğin namlusu incelenir. Namlu ağzında  veya yatak kısmında bombe var mı bakılır.Bu bombe şoklu tüfeklerde kurşun atmaktan veya namlu içini ateşleme esnasında tıkayan bir maddenin olmasından kaynaklanır.
-Tüfeğin namlu içine bakılır, kromsuz tüfeklerde benekler su götürür, fakat derin karıncalar tüfeğin değerini düşürür.
- Tüfeğin namlu iç şoklarından şüpheleniyorsanız, yani RAYBA çekilmiş olmasından şüphe ediyorsanız, şok ölçme aleti veya kompasslada ölçtürebilirsiniz.
-Tüfeğin  bantına bakılır(üst nişan), sırası ile yataktan ağza kadar ayrılmaların olup olmadığı kontrol edilir.
-Kilit sistemleri kontrol edilir,tüfeği el kundağından çıkarıp kurup sallamanız gerekir.(Sallantı fazla ise metal kondisyonu düşüktür.Gerçi bir usta tarafından bu boşlukta alınabilir.
- El kundağında sallantı varsa vidasının sıkıştırılması sureti ile bu giderilir.Burada sallantı olması tüfek için bir kayıp değildir.
-Tüfek enjektörlü ise enjektör ağızlarında çatlak veya kaynak var mı bakılır ? Boş fişeklerle enjektörlerin atımı kontrol edilir.
- Tüfeğin iğnelerine bakılır gerçi iğne sorunları pek büyütülecek bir sorun değildir ama Belçika tüfeklerin çoğunda yayların helezonik ve hassas olmasından  dolayı patlatmama ihtimali vardır.
- Ağaç kısmına gelince el kundağı ve dipçik kısmı ve kubuz bitiminde ç.atlak ihtimali olup olmaması nedeni ile iyice bakılır.
Tüfeğin boyasından tutundan da vida ağızlarının aynı seviyede olmasına kadar bir sürü neden var.Burada daha da detaylı anlatılabilir.
Bahsedilen kusurlar çok ağır olmaması nedeni ile kabul edilebilir.Önemli olan ağır kusurların tüfekte kondisyonu bozmaması lazımdır.
Gerçi metal kondisyonu bozuk olmasına rağmen hala ülkemizde tıkır tıkır işleyen bir çok Avrupa tüfek vardır.
Elimde babamın sallantılı bir Fransız çoban tüfeği addedilen 222 robust var hala da ava gidiyorum benide yarı yolda bırakmıyor.

-   Yivli tüfek ve Otomatik tüfeklerdeki exper özelliklerini de Ansam yazsın.
-   
Not: Burada öne sürdüğüm tüfeklerin özellikleri şahsımın incelemelerine göre oluşmuştur.Arkadaşlarca iyi bir ustaya gösterilmeden tüfek alınmaması rica olunur.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bir başka üstadımızın kısa ve öz görüşleri

mrb alkan bey önce yeniye göre fiyatının uygunluğu,mekanik tertibatın görevini yaptığı,daha önce adli suça karışmadığı,satma sebebi mantıklı olmalı,mutlaka,kayıtlı olduğu ve dış görünüm olarakda düzgün olduğu na kanaat getirilmelidir.diye düşünüyorum saygılar.

Gerek görürse ismini kendi yazacak ve görüşlerini daha da açacaktır. Teşekkürler...

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6276
 • Tesekkurler: 817 Adet
ikinci el tüfek nasıl alınır konusunun da tüfek ilanları bölümüne taşınmasını öneriyorum.
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

Çevrimdışı Emin KOÇAK

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 1932
 • Tesekkurler: 7 Adet
Öncelikle sizlere tavsiyem bir mal alırken şunlara çok dikkat etmeniz gerekir.

İthal mal alırken ( Menşe Şahadetnamesi ).İhraç edilen malın üretildiği ülkeyi gösteren belgedir.

Bayilerimizin çoğu ithal silah alıp satarken bu belgeyi malı aldığı yerden istememektedir! Hele tüketicilerimiz bu belgenin varlığından bi haberdir. Tüketici sadece aldığı malın faturasına bakmaktadır Dikkat; Faturalı mal almak sizi yasalar önünde haklı kılmaz özellikle suçlu durumuna düşersiniz.

Örnek; Bayiden Faturalı bir tüfek aldınız, hakkınızda kaçak silah ihbarı yapıldı ve mahkemelik oldunuz, mahkeme ilk önce bu malın bilir kişi tarafından yasal olup olmadığının tespitini ister. Bilir kişi silahı satan kişiden faturası yanında kimden aldığının faturasını ve menşe şahadetnamesini ister. Yerli imalat ise sanayi bakanlığı onaylı üretim ve satış belgelerini ister.

Bunları belgeliyemezseniz işiniz zor yasalar önünde kaçakçısınız hem alıcı hem satıcı hemde ithalatçı veya imalatçı hapis ve para cezası alırsınız. Ayrıca ateşli silahlar yasasına muhalefetten ömür boyu piyango olarak sabıkalı gezersiniz.:D

Bu arada ithalatçı veya imalatçı olan o devasa holdinglere bir şey olmaz çünkü onlara mahkeme tebligatları 6,5 sene ulaştırılamaz adreslerinde bulunamazlar ve kabak gariban av bayisiyle silahı satın alan garibanın başına patlar. :o  ;) :D Allah dan dosya zaman aşımına uğrayarak bayiyle alıcıda sabıkalı olmaktan paçayı kurtarır ama polis sicili ilelebet kayıtlarda kalır. ;)  ;D

O holdinler kimler mi? Boş verin onlar saygın ithalat ve imalatçılarımızdan bazılarıdır onlar kendilerini iyi bilir... ;) 

Mal aldığınız bayii, Yasal tüketici hakkınız olan aldığınız malın üretildiği ülke, Üreten firma adı, markası, modeli ve özellikleri nelerdir size resmi belge olarak vermek zorundadırlar.

Bu belgeyi vermeyen satıcıyı kaçakçılıktan mahkemeye rahatlıkla verebilir ve davayı kazanırsınız.

Yasal olarak Bir malın sahte mi orjinal mi olduğu ancak bu şekilde olur tuzağa düşmemeniz için gerisini geçin.

Emin KOÇAK
1953 ANKARA
Uyum fikirlerin ortak olduğu yerde geçerlidir,
Uyum yoksa fikirler çatışıyor demektir.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 3555
 • Tesekkurler: 302 Adet
 • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Emin Abi açıklamaların için çok teşekkürler.
Açıklamalarını sonuna kadar dikkatle okudum ve en sonunda dudaklarımdan "SÜPER" sözcükleri döküldü. Ben eminim ben dahil pek çoğumuz olayın bu yönünü bilmiyorduk...
Tekrar Tekrar Teşekkürler...

28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Osman bey şöyle demiş..

-   Yivli tüfek ve Otomatik tüfeklerdeki exper özelliklerini de Ansam yazsın.

Yivli tüfek alacak arkadaşlar kesinlikle tanımadıkları kişilerden ..Kullanılma sürecini bilmedikleri tüfek almasınlar...Yivli tüfek işi çok ilginç..Her atılan fişek tüfeğin balistiğinden götürür....Fakat Türkiye şartları düşünüldüğünde çok sayıda bir yivlinin mühümmat atmasıda söz konusu değildir....
Valla yanlış anlaşılsın anlaşılmasın internetde gördüğüm yivli tüfeği ben almam kimseyede tavsiye etmem....

Daha öncelerde çok tartışmalar oldu...fiyatlar konusunda...Yivli tüfek satılırken ruhsat parasını  konuya yazı yazan hiç bir arkadaş düşünmeden yazdı....Tüfek üstüne ruhsat parası konur tüfek öyle hesaplanır...yani 2500 dolarlık remington 5000 ytlye satılır...gibi...

Yivli tüfeklerde en önemli konu kundaklamadır...hiç bir şekilde kundağa namlunun değmemesi lazım...Yani tüfeği görmeye gittiğinizde 1 iskambil kağıdı alıp gidin...kağıdı namlu kundak arasında geçirip öbür tarafdan çıkarıp..kontrol edin...Tüfeğin ağşap yada plastik olması çok önemli değil bu konuda...

Ayrıca tüfeğin ilk ruhsat tarihine bakıp kaç mermi atabileceği hesap edilmelidir..Yıllık istikak 200 adettir...Namlu eğikliği...yada yiv-setlerde oluşan silinmeyide...100 mt.değil..200 mtrede topladığı alan itibariyle incelenir...Yaptığınız peş peşe atışlarda ...Kaba sıfırlamayla 10 cm gibiyse tüfek alınabilir...

yivsiz y.oto tüfeklerde artık Türkiyede çok fazla seçenek var...Sıfırdan pek korkmamak lazım..Yanlız şunuda unutmayın..Aldığınız hiç bir avrupa-amerikan tüfeğin garantisi yok...
Aldığınız bu tüfeklerin köklü-saygın firmalardan yada mümkünse getiricilerinden alın..

2.eldede yerli -avrupa-amerikan tüfeklerindede yapılması gereken...ilk önce eğer silah mobil şokluysa tüm şoklar denenmeli..eğer sıkılık varsa namlu ucunda eğilme vardır...Daha sonra
5 metre ve 30 metre atış yapmaktır...yakın mesafede kalp büyüklüğünde...uzun mesafede 20 ye yakın saçma çıktımı iş tamamdır...Silahın mekanizmasını söylemiyorum bile...Çalışmayan bir tüfeği kimsenin satacağını sanmıyorum....Ama mümkünse tüfeği..parçalayıp mekanizmayı çıkarın...Mekanizma tamir görmüşmü ki şöyledir..yerli tüfeklerde mekanizma kırılabilir...Kaynak varmı bakınız..Aynı şekilde gaz odasınada....Tüfeğin kundak kısımları açıkcası pek önemli değil...çok rahatlıkla sıfırlana bilir..(50-80 tl arası)

Şimdilik bunlar geliyor aklıma

SELAMLAR...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

orion

 • Ziyaretçi
Yerli veya yabancı otomatikleri ikinci el alırken mutlaka arka arkaya seri atış yaptıktan sonra alın!Aynı şey otomatik tabancalar içinde geçerlidir!
Buda benden olsun!

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6276
 • Tesekkurler: 817 Adet
Öğrendiğimiz gibi ithal silahlarda garanti yokmuş. Demek ki, böyle bir silah alacaksak ve özellikle eski bir modelse yedek parça gerektiğinde bulmak sorun olabileceği gibi, değişen parça olmuşsa yerli olması ihtimali de var. Alınacak tüfeği tanıyan birine baktırmak en doğrusu. Yerli malında bu o kadar sorun değil. Tüfek neyse odur. Ama yine de gözle muayene edilmesi gerekir. Yine "alınacak tüfeğin" yenisi hakkında bilgili birinin görmesi daha iyi olur. Daha önemlisi tüfeğe internetten bakarak almaya karar vermek doğru değil. Ama ilk bakışta ısınıp ısınamayacağımızı veya ne kadar eskidiğini yüzeysel olarak görebiliriz. Ben de böyle bir şeye niyetliyim ama başka şehirde olması beni de kıvrandırıyor.
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6276
 • Tesekkurler: 817 Adet
bazı internet firmalarının alınan mala aracılık yaptığını, malı teslim ettikten sonra sağlam çıkmışsa parayı aldığını, değilse malı yerine gönderdiğini duymuştum. Böyle bir aracılık hizmeti işleri çok daha rahatlatır diye düşünüyorum. Mesela gittigidiyor diye bir site bu yolu izliyormuş.
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

Çevrimdışı Servet ÖNCEL

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 256
Gerek tüfek olsun gerekse köpek olsun, bana göre görmeden almak doğru değil.Görerek-deneyerek  anlamıyorsak anlayan birilerine danışarak almakta fayda vardır.Son pişmanlık fayda etmez.
Servet ÖNCEL
1960 ADANA

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

 • Avlak Üye
 • *
 • İleti: 2605
 • Tesekkurler: 4 Adet
  • REMINGTON
Tüfeği görmeden hissetmeden almanın zaten mantığı yok...Bu sıfır tüfek içinde geçerli...gidicen hissediceksin...Budur yani...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
ansamselcukkarakoy@hotmail.com
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası