KARA AVCILIĞI keklik çulluk ördek bıldırcın tahtalı v.b > Tahtalı avı avcıları ve avları

Tahtalı avına uygun hava koşulları

<< < (3/6) > >>

Tuncay KAHRAMAN:
Sayın Köydemir,
Biliyorum çok gecikmiş bir cevap ama yinede yazmak istedim..
Tahtalı avını dünyada ençok yapan millet ingilizler,İspanyollar ve Portekizliler...
Bu kuşun ençok bulunduğu yer İber yarımadası gökyüzü görünmüyor mübareklerden..
Bu kuşun avı oralarda temmuz-ağustos aylarında açılıyor anız tarlaları zeytinlikler veya meşeliklerde binlerce kuşun arasından hazır güme veya ağ güme ve mühre ile avlanıyorsunuz..
Yazıştığımız arkadaşlar Light Modified,Modified ve İmp modified şoklar ile 7.5,7,6 no 28-32 gram fişekler kullandıklarını söylüyorlar..
Mühre üzerinde genel atış aralığı 20-30 metre..
Bizde bukuş eylülde palazını büyütmemiş oluyor özellikle bizimki gibi rakımı yüksek bölgelerde.. kanunen keklik avı ile açılıyor dolayısı ile Türk avcısı bu ava keklik çulluk avı sonrasında özelliklede ördek yoksa  bakıyor..
Biz kasım ayı sonunda başladık herzamanki gibi mühre ve gümeye rağmen kuş çok huylu (yerli kuş) 30 metreden aşağı ne mühreye nede şüpheli bölgeye sokulmuyor..
Göçü ise özellikle Romanya Bulgaristan Macaristanın kara boğulduğu dönem sonrası başlıyor..Bu zamanda hava ısısı sabah geçidinde bizim bölgemizde +5 ile -12 arasında dağılım gösterdi biz 21 kez özel tahtalı avı yaptık kanuna uygun olarak..
Bu dönemde heryerden tüfek yiyen kuşa 7.5 no 28 gramla ateş etmek ancak 25 metreyi geçmeyen mesafelerde işe yarar eğer biz gibi tünediği ağaç altları veya meşeliklerin altını bekleyip konarda atmayı avcılık kabul etmiyorsanız..
Göçünün başladığı palazın büyüdüğü heryerden tüfek gördüğü bu dönemde ispanyol ve portekizliler de aynı biz gibi 5-6-7 no 35-36 gram fişek atıyorlar Mod veya İmp Mod şoklarla..Ençokta sorduklarım Saga 36 gram high speed atıyordu..Vede Rio doğal olarak..
Biz kışın göçte onlar yazın palaz avında yerli kuşta avladığından  dolayı atış mesafelerinde büyük farklar var doğal olarak kullanılan fişeklerdede.
Selam ve saygılarımla

Mustafa AYDIN 54:
Bizim meramızda tahtalı bütün kış bulunur, bazen az bazen çok değişkendir. Özellikle yükseklere kar yağdığında meramızdaki hasat edilmiş mısır tarlalarına inerler. Çok iyi görürler. Bu avın olmazsa olması çok iyi kamufle olabilmektir. Menzile kolay kolay girmez. Bir bölgede tüfek yedimi hemen terkeder. Eğer diğer gideceği alanlarda avcılar yoksa bir daha gelmez ama yaygın bir avcı varsa meralarda sürekli döner. Çok saçma taşır kolay düşmez. Attığınızda iyi takip etmelisiniz gider 100-150 metre ileri düşer. Özelikle sabahın ilk ışıklarıyla yemlenmeye gelir. Eğer erkenden yerinizi alabilirseniz en iyi avlanma ihtimali o zamandır.

Volkan KÖYDEMİR:
Tuncay Bey teşekkürler, epey doyurucu bilgi varmış sizde. Diğer arkadaşlar da öz deneyimlerini paylaşmış. Kendi adıma yeni şeyler öğrendim sizlerin sayenizde.

İşin aslı ben bu kuşu arayan biri değildim ya, şimdi böyle oldu. Oturup beklemek sıkıcı, vakit geçmiyor. Ama yaklaştıklarındaki heyecanı bile yeter. İmkanım olursa kovalayacağım, kısmetse. Ne mühre vesaire planlarım var. Zihni Sinir hesabı... :)

Coşkun AKBULUT:
 arkadaslar  buğün 23-11-2012 cuma yazıyorum 1 hafta önce culluk aradık mese yapranı dökmedinden atışlar boş idi merada tahtalıları gördük bu hevesle bugün bütcemiz yettince 4-5 maket tahtalı müresi aldık insallah 1 hafta sora izne cıkıcam ama biz bu avı cullukta dek gelirse atardık şimdi müreleri dizme sekli güme hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Polat OLUR:
benide çağırırsanız size bendeki ithal mühreler ile güzel bir sistem kurarım :)

yaylım yeri mi konaç yeri mi geçit yeri mi? ağacamı yeremi koyacaksınız?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tesekkur Edilme ile ilgili bir Hata olustu uzgunuz
Tedekkur ediliyor...
Tam sürüme git