armsan av tüfekleri_Üzümlü av tüfekleri

Gönderen Konu: zülfikar kerrar  (Okunma sayısı 3647 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 632
 • Tesekkurler: 19 Adet
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
zülfikar kerrar
« : 15 Eylül 2013, 12:41:29 »
1996 da çeçenler avrasya feribotunu kaçırdıkları zaman tv de gördüğüm ,  1999 da bir bayide incelediğim, o dönem alamadığım (öğrenci adamda para ne gezer  ;D) 13 yıl sonra kayseriden bir ilan görüp kalkıp kayseriye gidip aldığım düzce yapımı tüfek.en önemli özelliği şarjörlü olması (doldurma boşaltma kolaylığı), kaşık sistemi olmaması. (direk şarjörden aldığı içi kaşık sisteminden kaynaklanancak arızalara paydos ;D)
diğer tüfeklerdeki şarjör borusu bunda da var, ama o boruya fişek basılmıyor , piston o borunun içinde çalışıyor.
( gaz kanalında sıkıntı olması durumunda , patlamada o basıncın elinize zarar verme riski her gazlıda olduğu gibi bunda da var,
ama riski daha düşük çünkü piston alimyum borunun  dışında değil içinden çalışıyor.  borunun içini çok temiz tutmak lazım.)ilk olarak taktik dipçik taktım.(piyasadakilerin hepsi çok kısa ve düşük benim kalıba göre en uzun ve yüksek olanı sarsılmazınkiydi)


kabza çok uzun olduğu için onu kısalttım.

24-36 gram fişeklerle sorunsuz çalıştığını ve  tek kurşunların da tam attığım yere gitttiğini gözlemledim. sonrasında şarjörden dolayı ön tarafın çok ağır olduğuna karar verdim ve konyada 51 cm bir adet dıştan şoklu namnu yaptırdım. 51 namnu ile tüfek dengesini buldu. ancak kısa namnu ile düşük gramaj atmıyor, (gaz deliklerinin genişletilmesi lazım ben elletmedim.

o arada orjinal plastik el kundağını buldum.
 
(o plastik el kundağını sahibinden alabilmek için ahşap el kundağı ve dipçiğinin sıfırını  başkalarından buldum ve adamla  takas ettim  bunun için bir de kalkıp istanbula gittim ;D  el kundağı 150 tl ye geldi  ;D)

el kndağını aldığım adam uzatma şokunu da verdi. kırk yılın başı ördeğe tavşana gideirm diye aldım. uzatma şokla namnu 68 cm ye çıkıyor. 24 gram fişekleri atabiliyor.


tüfek artık kıvama gelmeye başlamıştı.taktik dipçikler çok aşağıda kaldığı için arpacığı yukarıdan görüyordum. gez de takmayı düşündüğüm için piyasadaki  sonrasında nişangahları inceledim. akkar gibi gezler tüfeğe vidalanıyorarmsanınki ve benzerleri picatinny rayın üzerinde gidip geliyor mobil. o arada arpacık da kurcaladım bazıları çok yüksek bazıları daha normaldi. çatüsteki arpacığı makul buldum.

fakat çatüsmde bu arpacıkla çok yukarıdan vurduğum için onu takmaktan şimdilik vazgeçtim.


en son teleskopik dipçik denedim ama arka taraf hafifledi. o yüzden ondan pek elektirk alamadım.sonradan bu tüfekten 3 tane daha elime geçti. onları da farklı şekillerde modifiye etmeyi düşünmekteyim.  z. kerar hantal bir tüfek, av için pek kullanışlı sayılmaz ama koleksiyon ve modifiye için keyiflidir.  36 gauge  47 cm çatüsüm de vardı ama ona uygun dipçik bile yok. modifiyesi çok daha zor.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2014, 17:08:16 Gönderen: Savaş KARAUZ »


1978 İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 632
 • Tesekkurler: 19 Adet
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: zülfikar kerrar
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2013, 13:02:21 »
peki bu kerar avda kullanılabilir mi?  bence kullanılabilir.

öncelikle şarjörün kısaltılması 2 fişek alabilcek hale getirilmesi gerekir. bu uygulama  tüfeğin hem takoz sorununu çözecek, hem hafifletecek, hem hareket kabiliyetinizi arttıracak, hem de dengeyi düzeltecektir. bu yeter mi? bence yetmez.

bence  bu tüfeğin hakkı 51 namnudur. 51 namnu yapılması lazım. (şarjörü kısaltmazsanız daha uzun namnularda ön taraf çok ağır oluyor )

2 fişek alabilcek bir şarjör ve 51 namnu ile domuz avlarda  kullanılabilir.  51 namnu 2 li şarjör zaten diğer tüfeğime düşündüğüm tasarımlardan biri. üzerine nişangah da eklenebilir ama kuş avında kullanışsız olur.bence gene de çifte yada süperpoze varken bu tüfeği avda hırpalamaya gerek yoktur.  koleksiyon ve modifiye amaçlı daha uygundur.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 13:14:23 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978 İZNİK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 5464
 • Tesekkurler: 142 Adet
Ynt: zülfikar kerrar
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2013, 22:15:51 »
Çok güzel bir konu olmuş. Hiç elime almadım bunları ama biraz tanıdım artık. Bence güzelleşmiş, şık bir şey olmuş. Paylaştığınız için de teşekkürler ve elinize sağlık.

Düşük basınçlı fişeklerle çalışması için aklıma dört seçenek geldi. Ben de onları yazayım, size uyarsa şansınıza..

1. İcra yayı daha yumuşak olan biriyle değiştirilebilir.
2. İcra yayı azar azar zayıf fişekle çalışana kadar kısaltılabilir.
3. Gaz deliği şarjör tüpünde görünen yarıksa eğer, aynı tüpten bulup veya yaptırıp deliği büyütülebilir.
4. Horoz yayını yumuşatmak da cidden fark yaratır ama deneyip patlayan kapsüllerin eziklerini kontrol etmek lazım.

Ben olsam orjinal yayı ve şarjör tüpünü ellemezdim. Yerleştirme parçalar bulup, onlar üzerinde çalışırdım. Tabi düşük basınçlı fişeklerle çalışmaya başlarsa, ağır fişeklerle tüfekteki vuruntu, sarsıntı artacaktır. Rahatsız etmezse ala ama değilse sert fişeklerle eski parçaları kullanmak gerekir. Fakat buna takoz nasıl olacak? Şarjör takozu oluyor mu?
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 22:17:27 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

"Gerçeği keşfetmenin önündeki en büyük engel, onu zaten bildiğimize inanmış olmamızdır."


Çevrimdışı Savaş KARAUZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 632
 • Tesekkurler: 19 Adet
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: zülfikar kerrar
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2013, 18:20:34 »
bu tüfek avdan çok güvenlik amaçlı bulundurmaya daha uygun o yüzden fişek seçmemesi ve ne fişek koyarsanız koyun atması lazım. 47 namnu + alevgizleyen  istemiştim ama ustalar 47 namnu ile çalışmaz, gaz deliklerini genişletmek gerekir, o zaman da  etkisi çok azalır  merminin önüne düştüğünü bile görürsün dediler.  (çok abarttılar.) o zaman.  51 namnuya ikna olmuştum ......ama akkar, hatsan gibi firmaların 47 namnulu tüfekleri var gayet de çalışıyor. modifiye etmediğim diğer tüfeklerden birinde 47 namnuyu deniyeceğim. (sonuçta dağa çıkıp domuz kovalamıyoruz. çok da uzağa atması şart değil)

elimdeki 4 tüfekten 65 namnu olan  3 ünün yayı çok sert,  bazısı 24 gramlarla rahatça çalışıyor.   
  51 namnulu olanın ise icra yayı  çok yumuşak. 32 gr altında kovanı dışarı atmıyor. (uzatma şok takınca 24 gr atıyor) icra yayının yumuşatılmasının pek birşey değiştirteceğini zanetmiyorum.

65 namnuda tepme çok az, 51 namnuda ise çifte gibi  ;D ;D ;D
  pistonun ordaki gaz deliğinin genişletilmesi düşünülebilir. ama mekanizma kilit ve tetik grubuna normalden fazla basınç  binecek bunu tasarlayanlar o ihtimali hesaplamışlar mıdır bilemiyorum.(hiç sanmam)

bunlarda şarjör takozu yok.  şarjörün içine tahta yerleştirdim .bu tüfeklerle sadece teneke dikip atış yapıyorum av için uygun değil , uzun namnuluları ağır ve dengesiz..  yukarıda resmini paylaştığım 51 namnu 3 lü kısa şarjörle domuz kovalanabilir. ama normal haliyle zor.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2013, 09:56:28 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978 İZNİK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 5464
 • Tesekkurler: 142 Adet
Ynt: zülfikar kerrar
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2013, 21:57:24 »
Elbette. Kısa namlulunun saçma çıkarma hızı daha az. Mekanizmanın açılması da bir yönüyle onunla alakalı olduğundan sert yaylı biri bile 24 gramla çalışabilmiş. Yine de biri 32 g öbürü 24 g :( Bu ikisinin sürati de önemli ama bir şekilde dengelemiş demek.

Aslında aynı model bile olsa farklı tüfeklerden bahsediyoruz. Aralarında namlu uzunluğu ve yay sertliği dışında fark var mı yok mu, mesala ben bilmiyorum. Sanki ikisi de elmaymış kabul ediyoruz ama belki elmayla armutu kıyaslıyoruz.

Her neyse de, şundan eminim; o düşük şarj fişekle çalışmayan tüfek yukarıda yazdığım işlerin hepsi veya bir ikisi yapıldığında "belki çalışır" ama tersi yapılırsa "kesin daha kötüye gider". Bunu ötekilerle kıyaslamadan yazdım; tekil olarak; 24 g ile çalışmayana..
Volkan KOYDEMİR - 1968 İZMİR

"Gerçeği keşfetmenin önündeki en büyük engel, onu zaten bildiğimize inanmış olmamızdır."


Çevrimdışı Savaş KARAUZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ****
 • İleti: 632
 • Tesekkurler: 19 Adet
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: zülfikar kerrar
« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2013, 04:23:47 »
. fişekten fişeğe de çok fark oluyor.(yapan usta abi 24 gram atar da öyle atar işte demişti.)

g-3 lerdeki koyu yeşil dipçik ve el kundağı rengini de denedik fena olmadı. s dipçikle daha rahat nişan alınmaktadır.(bu kişiden kişiye de değişir)
namnu üzeri soğutma sacı da aksesuar olarak güzel olmaktadır.

« Son Düzenleme: 04 Mart 2014, 22:25:23 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978 İZNİK

 

Av Tüfekleri, Av Köpekleri, Av Malzemeleri, Balık Malzemeleri, Kamp Malzemeleri, Köpek Mamaları, Av Fişekleri
Mercan Av Köpekleri Doğa Spor İthal Av Tüfekleri Tütüncü Özel Avlak Zeybekler Av Market Yaban Av Store Merter Elektronik
Tuğra Av Bayii Yaban Av Malzemeleri Asya Av ERSAV Giyim Teçhizat Cihan AV AvBis Avlanma izin