Malatyada kurulması planlanan devlet avlağına Malatyalı avcılardan büyük tepki geldi. 
Konu ile ilgili olarak Malatya Atıcılık ve Avcılık ihtisas Kulübü Derneği Başkanı Basri DURAN Çevre ve Orman Bakanlığı'na yazdığı yazı ile Malatyalı avcıların sitemini yetkililere ulaştırdı. Salı, 09 Mart 2010  

 Kurumunuz tarafından uygulanmak istenen ve taslak halinde olan devlet ve genel avlak uygulaması için kulübümüzden, düşüncemiz istenmektedir.Üyelerimizle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sonucunda daha önceki yıllarda uygulanmakta olan avlanma limiti ve yasak bölge uygulamasının devamını istiyoruz.Üyelerimizden edindiğimiz bilgilere göre daha önceki yıllarda limit ve yasak bölge uygulamasının uygulanmadığı yıllarda Malatya da keklik ve tavşan popülasyonunun çok azaldığı ancak orman bakanlığı tarafından geçen yıllar ki uygulamasının iyi sonuç verdiği anlaşılmıştır. Uygulanmak istenen tasarının içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Edindiğimiz izlenime göre orman bakanlığı av popülâsyonundaki azalma ve diğer sorunlara neden olarak avcıları görmektedir. Yapılmak istenen yenilik ve değişiklikler avcı av sahaları ve avlanma dönemleri ile sınırlı olup diğer sorunlar dikkate alınmamaktadır. Bakanlığımız tarafından da çok iyi bilinmektedir ki kontrolsüz ve bilinçsiz tarımsal ilaç ve gübrelerin kullanımı av popülasyonuna büyük zararlar vermektedir. Ayrıca kaçak avlanma, avcıların denetlenmesi gibi çok önemli konulara değinilmemekte.Kaynak olarak: Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımız da, Türkiye avcılıktan çok az gelir elde etmektedir. Ancak uygulamak, istenen taslak zengin avcılara veya av turizmine katılan insanlara ve onların isteklerine göre değil Türkiye’nin Sosyal, Ekonomik ve Bölgesel coğrafi koşulları dikkate alınarak hazırlanmalı ve uygulana bilir olmalıdır. Ekonomik bir amaç görülüyorsa; bunun başka yolarlıda vardır. Eğer sürdürüle bilir bir avcılık isteniyorsa; avın içindeki aktif bir kulüp olarak şu önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

1-Avcıların jandarma ve Orman muhafaza memurları tarafından daha sık denetlenmesi.

2-Kaçak avcılığın önlenmesine yönelik çalışma başlatılması.

3-Yasak bölgelere her yıl düzenli olarak, doğal ortama yakın ortamlarda yetiştirilmiş keklik bırakılması.

4-Derneklere her üç yılda bir bütün üyelerine avcılık ve etik kuralları hakkında semineri verilmesinin şart koşulması.

5-Av cezalarını daha da ağılaştırılmalı.

Sonuç olarak Malatya avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü olarak,Orman bakanlığı tarafından uygulanmak istenen avlanma ile ilgile yeni tasarının iyi olmayacağını,yukarıda kısmen belirttiğimiz nedenlerden dolayı düşünüyoruz..Önceki yıllarda uygulanan sistemin daha da geliştirilerek devam etmesini istiyoruz. 
 
Kaynak :Güney Doğu Avcıları Sitesi
http://www.guneydoguavcilari.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Avcılık Avcı sayfası www.avlak.com © 2000 AVLAK.com - Templates Joomlashine - www.avlak.com/forum AVLAK Forum