SAMSUN AVCILARI TOPLANDI!

6 Ekim 2012 tarihinde Samsun- Merkez Fuar İçi Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Dernek Lokalinde Samsun ilindeki 16 Avcı Kulübünün dernek başkanları ve yöneticilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir.  Toplantıda Kızılırmak deltasında kurulan “Ballıca Genel Avlağı” konusu masaya yatırılmış, konu üzerinde düşünceler ortaya konulmuştur. Toplantıdan iki önemli karar çıkmıştır. 10 EKİM 2012

 

Buna göre:
1.   Kızılırmak deltasında Cernek Yaban Hayatı Geliştirme Sahası dışında kalan bölgenin, “Ballıca Genel Avlağı” adı altında statüsünün değiştirilmesine şiddetle karşı çıkılmıştır. Kararın iptali yönünde mücadele edilmesi için ortak karar alınmıştır.
2.   Mücadelede güç birliğinin sağlanması için acil olarak “Orta Karadeniz Avcılık Federasyonu” ‘nun kurulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.


Kızılırmak Deltasının Cernek Yaban Hayatı Geliştirme Sahası dışında kalan kısmının Samsun- Bafra karayolundan Karadeniz’e kadar -planlı ve kontrollü bir avcılığa geçilmesi!- amacıyla genel avlak yapılması kararı gerek seçilen alan, gerekse uygulama yönünden ciddi yanlışlar içermektedir. 

Seçilen alanın üçte biri bıldırcın ve çulluk avlağıdır. Samsunlu kara avcıları bu bölgedeki parça orman, tarla ve meralara kısa süreli giriş ve çıkışlar yaparak avlanır. Engiz altı, Osmanbeyli, Gümüşyaprak, Yörükler ve Üçpınar bu anlamda avlaklardır. Yeni düzenlemeye göre bu avlaklarda izinsiz av yapılamayacaktır. 1-2 saatlik kısa avlar için kimse izinle uğraşmayacağından; avlak bıldırcın ve çulluk avcısına kapanmış sayılabilir.
Uygulamada çevre köylerdeki illegal avcılar avını yapacak, kısıtlama ve yasak yine şehirli avcı için geçerli olacaktır. 

Samsun İlinde kayıtlı 4000 e yakın avcı vardır. Bu legal avcı için belirlenen toplam ördek kotası “8191”adettir. Bu sayının içinde Kızılırmak deltasında, kuvvetli fırtına dışında denizden çıkmayan tepeli pakta ve kara ördek gibi türler sayılmış, göl avcısının favori avı yeşilbaş sayılmaya değer görülmemiştir. Hiç şüphesiz, göldeki kuş sayısının gelen göçlerle katlanarak arttığı da dikkate alınmamıştır. Kotanın dolup, dolmadığı yönündeki tespit -avcının vurduğu av sayısını belirleme imkanı olmadığında- av vurulsa da vurulmasa da avcıya verilen limit doğrudan kotadan düşülerek yapılacaktır. Kota dolduğunda da avlağın tümüyle ava kapatılacağı düşünülürse, iki hafta içinde Ballıca Genel Avlağı ördek avcısına kapatılacaktır. Bu arada bıldırcın ve çulluk avcısı da karardan olumsuz yönde nasibini alacaktır.

Bölge dahilindeki parça ormanlar önemli çulluk avlaklarıdır. Bu avlaklar için tespit edilen kota 27 adet çulluktan ibarettir. Başlı başına bu sayı bile kotanın belirlenmesindeki ciddiyetsizliği ortaya koymaktadır. 

Gerek kotanın belirlenmesindeki yetersizlik,  gerekse uygulanabilirliğinin olmaması nedeniyle Ballıca Genel Avlağı kararının temelsiz bir çalışmanın ürünü olduğu açıkça görülmektedir. Şu an tümüyle avcı aleyhine görünen bu kararın ileride avcının lehine döneceği, planlı ve kontrollü bir avcılığa geçileceği konusu da tarafımızdan kuşkuyla karşılanmıştır. 1970 li yıllarda “Cernek Gölü ve 300 metre çevresi” sınırlamasıyla başlayan yasak, bugün dolaylı da olsa deltanın tamamen ava yasaklanması şekline dönüşmüştür. 

Samsun İli ve İlçeleri dahilindeki 16 Avcı Kulübü “avcı görüşü dikkate alınmadan” yapılan saha ve kota tespitine şiddetle karşı çıkmaya, yöredeki su kuşları avcısının son avlağı, Kızılırmak Deltasının Genel avlak yapılması uygulamasının iptali için çalışma yapılmasına oy birliğiyle karar vermiştir. Bu anlamda, güç birliğinin sağlanması amacıyla da süratle “Orta Karadeniz Avcılık Federasyonu” ‘nun kurulması kararlaştırılmıştır.

Sonuç olarak;
1.   Alınan bu kararların internet ortamında ilgili mercilere iletilmesi ve avcıların bilgilendirilmesi!.
2.   Yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyunun bilgilendirilmesi!.
3.   Kanunlar çerçevesinde, izinli protesto eylemleri ve etkinlikler düzenlenmesi!.
4.   Siyasilerle görüşülerek konunun anlatılması!.
5.   Ortak hareketi sağlamak ve güç birliği oluşturmak amacıyla, acilen “Orta Karadeniz Avcılık Federasyonu”’nun teşkil edilmesi!.

Hususlarında oy birliğiyle karar verilmiştir.

08. 10. 2012 Samsun


Katılımcı Avcı Kulüpleri

1.   Samsun Fuar İçi Avcılık ve Atıcılık
2.   Terme Amazon Avcılık ve Atıcılık
3.   Bafra Avcılık ve Atıcılık
4.    Bafra Kızılırmak Avcılık ve Atıcılık
5.   Çarşamba Safari Avcılık ve Atıcılık
6.   İlkadım Avcılık ve Atıcılık
7.   Engiz-19 Mayıs Avcılık ve Atıcılık
8.    Çarşamba Avcılık ve Atıcılık
9.   Samsun Köprü altı Avcılık ve Atıcılık
10.   Samsun Avcılık ve Atıcılık İhtisas
11.   Salıpazarı Avcılık ve Atıcılık
12.   Terme Avcılık ve Atıcılık
13.   Kavak Avcılık ve Atıcılık
14.   Alaçam Avcılık ve Atıcılık
15.   Yakakent Avcılık ve Atıcılık
16.   Asarcık Avcılık ve Atıcılık    


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Avcılık Avcı sayfası www.avlak.com © 2000 AVLAK.com - Templates Joomlashine - www.avlak.com/forum AVLAK Forum