Avcılara ve Bakanlığa Bir Öneri
Mehmet Arpaz Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Bir türlü “sana ne be, gider avlanırsın yetmedi mi bu kadar uğraştın ne yaptın, ne yapabildin ki şimdiye kadar” diyememem, Türkiye’de avcılığın geleceği için içimden gelen dürtüye dur diyememedir.

 


İKİNCİ BÖLÜM

Toplanan Gelirlerin Kullanılması

Madde 10: Bakanlık, av ve yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve av yaban hayatı yönetimi, avlakların kurulması, bakımı, işletilmesi ve avlanmanın kontrol altına alınması, üretme istasyonları, koruma ve geliştirme sahaları kurulması, yaban hayvanlarının hastalıkları ile mücadele edilmesi, avcıların eğitilmesi, avcılığın ve av turizminin geliştirilmesi için Döner Sermaye İşletmesinde bu Kanun uyarınca toplanan gelirlerin tamamı kullanılır.

Av kanunu; Döner Sermaye İşletmesinde toplanan paraların nerelerde kullanılması gerektiğini çok açık bir şekilde, şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde anlatmaktadır. Şimdi gelin hep beraber şeytanın avukatlığını yapalım.

Türkiye’de şu anda avcılık belgesi almaya hak kazanmış yaklaşık 250 bin avcı bulunmakta, pul alanların sayısı ise 126 bin civarındadır.

Soru: Bu aradaki uçurum niye bu kadar fazladır?

Bence “zaten rahat avlanıyorum, ne diye hem harç, hem de pul parası ödeyeyim” olabilir mi bu sorunun cevabı. YABAN TV de yayınlanan, Konfederasyon ve Federasyonların söylemleri ile avcılıklarını dondurmaya hazırlanan binlerce avcı. Türkiye avcılarını temsil yetkisinde bulunanlar avlaklardan, kotalardan, AVBİS’den memnun olmadıklarını açık, açık dile getirmektedirler. Nereye gidiyoruz diye sormanın artık zamanı gelmemiş midir?

Avlanma pullarından Döner Sermaye İşletmesine giren gelirlerin KAK da (Kara Avcılığı Kanunu) açık, açık belirlediği gibi kullanılması avcıların şikayetlerine çare olur mu? Bence olur. Aklımın erdiği kadar anlatmaya çalışacağım. Eksikleri, yanlış yerleri olabilir. Zaten bu yazıyı yazmamın nedeni tartışılması, tartışma sonrası olgunlaşması içindir.

Oluşan, oluşmaya başlayan bir işi, bir olguyu tenkit etmek en kolay çıkış yoludur. Peki çare ne olmalıdır? Çare değiştirilmek için meclise giden ama yine kadük olan av kanununda MAK üye sayısını 25’e çıkarmak değildir. Özel avlaklara %10 devlet payı koymak, fahiş fiyatlarla örnek avlak kiralamak değildir. Zaten MAK artık bu kadar çok devlet ve genel avlaktan sonra işlevini neredeyse yitirmektedir. Devlet ve genel avlakların kuruluş amacının bir tanesi de MAK da her toplantıda kavgalar çıkartan 2 delinin kuyuya attığı taş yüzünden haftada 3 gün yapılan avın her gün yapılabilmesidir. Ama Bakanlık der ki bu avlaklara sözde “benden habersiz giremezsiniz”.

Avlaklar Daire Başkanlığı avcılarla iş birliğine hazır olduğunu daima dile getirmektedir, ama hiçbir zamanda bu işbirliği oluşmamaktadır. Toplantılar yapılmakta sonra da bakanlık bildiğini uygulamaktadır. Türkiye’deki tek konfederasyon son olarak bir deklarasyon yayınladı. Avlanma ruhsatlarını donduracaklarını ilan edip dilekçe örneği sundu. Bu bir çıkar yol, bir çare midir? Değildir tabi ki. Buradaki amaç Bakanlığı gerçekten bir işbirliğine zorlamaktır. Avlak ilan etmekle, avlanma kotası koymakla bir bölgenin avlak olamayacağını, hiç kuşku yok ki oradaki bürokratlar da biliyor olması gerekir. Bir yerin avlak olabilmesi için öncelikle avlaklar için tabir edilen “WILD LIFE MANAGEMENT” Yaban hayatı yönetiminin olması ve yapılması gerekir. Bunun içine yırtıcı mücadelesi,envanter, kota, tarım, tarımdan dolayı yaban hayatının uğradığı zararların tespiti, vs. girer. Sonra avlanma planları olmalıdır. Avlaklar sanal olarak veya harita üzerinde 7 parçaya bölünür. Her bir bölümde 1 gün av yaptırılarak, her bölgenin 1 hafta dinlendirilmesi sağlanır. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra korunmaları gerekir. Korunuyor mu? Kesinlikle hayır. Avlak denilen yerlerin girişi, çıkışı belli değildir. Açılan 229 avlakta bunlar kesinlikle yapılmamıştır. O zaman buraları avlak mıdır?

Avlak olabilir mi?

Kesinlikle evet. Ancak ilk etapta sayıları dörtte bire düşürülmeli, diğerleri bir tarafta öyle durmalıdır. Korumadan, yaban hayatı yönetiminden, bahsettik, toplanan pul paralarından, bunların KAK’a göre nasıl kullanılması gerektiğinden söz ettik. Pul alan 130 bin kişiden toplanan miktar ortalama olarak alırsak (İl içi, Türkiye geneli) 75 Liradır. Gelir 9 milyon 750 bin Liradır. İlk etapta avlaklar dörtte bire yani 60 adede düşürülürse, avlak başına 162 bin 500 lira para düşer. Bu para ile bir avlak işletilebilir mi? Bence her türlü şartı yerine getirilerek işletilebilir. Hakikaten avlak olur.

KAK içinde yapılacak değişikliğe şöyle bir madde koymak yeterli olacaktır.
Onuncu maddeye “avlanma pulları ile elde edilen gelirler Devlet ve genel avlakların işletilmesi için konfederasyon ve federasyonlara verilir.”

1- Her avlağa avlak büyüklüğüne göre motosikletli 2 ile 5 adet koruma görevlisi tutulur.

2- İşsizliğin büyük düzeyde olduğu Ülkemizde küçümsenmeyecek bir istihdam oluşur.

3- Avlaklar gerçekten korunur.

4- Avcılık gerçekten bir düzene girer.

5- Bakanlık paralı avcılık istiyor sözü ve avcıların kuşkuları ortadan kalkar.

6- Korumalara avlak dışında da avcı kontrol yetkisi verilir.

7- Bu sayede “koruyacak elemanım yok” diye yakınan Bakanlık sadece denetim görevini yapar.

8- Avcılar üzerinde oluşacak pozitif etki nedeniyle ve avlak dışında da yapılan kontrolün vereceği baskıyla pul alan avcı sayısı artar.

9- Pul alan avcı sayısı arttıkça yeni avlaklar açılır.

10- Pul paralarının konfederasyon ve federasyonlara bırakılmasıyla yeni federasyonlar, yeni konfederasyonlar kurulur, dernekler buralara mecburen üye olur.

11- Avlaklarda avın ne kadar avlanacağına, nerenin yasak olacağına, ne zaman açılıp kapanacağına federasyonlar ve konfederasyon karar verir.

12- Paranın ne şekilde dağıtılacağı, hangisine ne kadar verileceği düzenlenir. O kadarına aklım erer de ermez.

13- Konfederasyon ve federasyon başkanları odalarını kendileri süpürmekten, çayı kendileri demlemekten kurtulurlar.

 

KAYNAK YABAN TV ;

 

http://www.yabantv.com/yazi/700-avcilara-ve-bakanliga-bir-oneri

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Avcılık Avcı sayfası www.avlak.com © 2000 AVLAK.com - Templates Joomlashine - www.avlak.com/forum AVLAK Forum