AVLAK YÖNETİMİ BİLGİ SİSTEMİ (AVBİS) ÜZERİNDEN AVLANMA İZİN BELGESİ ALMA USUL VE ESASLARI

( AvBis Avlanma izini almak için TIKLAYINIZ Avcı girişi )

1- MAK kararında ilan edilen genel ve devlet avlaklarına ait kotalar bölge müdürlüklerinin web sayfalarında ve www.milliparklar.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır.

2 - Genel ve devlet avlağında türe ait kotanın bitmesi durumunda, kotası biten türün o avlakta avlanması yasaklanır. Avlattırılan tüm türlere ait kotaların bitmesi durumunda ise MAK kararının 2. maddesinde belirtilen avlanma süreleri gözetilmeksizin o avlak ava kapatılır.

3 – İlan edilmiş genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; MAK kararında belirtilen günlük avlanma limitleri dahilinde AVBİS’ten “……. Avlağında Avlanma İzin Belgesi” almak şartıyla, aynı kararda belirtilen avlanma süreleri içinde her gün kullanılabilir.

4 – Her bir avlakta avlağın büyüklüğü ve avlanılacak türün özellikleri dikkate alınarak 100-250 ha alanda bir avcı avlanacak şekilde avlağa girecek günlük avcı sayısı il şube müdürlüğü tarafından belirlenerek AVBİS’e girilir.

5- AVBİS üzerinden kendileri başvuru yapamayan avcılar, Bakanlığımız taşra birimlerine müracaat ederek bakanlık görevlileri aracılığıyla kotalarını AVBİS üzerinden temin edebilirler.

6- Genel Müdürlük bölge müdürlüklerini, bölge müdürlükleri il şube müdürlüklerini, il şube müdürlükleri de şeflikleri ve protokol yapılan dernekleri sisteme tanımlayacaktır.

7- Avlanma izin kartı alan tüm avcılar AVBİS’e kaydedilecektir. Bu kayıtta avlanma izin kartı alan avcıların; Kullanıcı Adı: T.C. Kimlik No, Şifresi: İl geneli/Ülke geneli avlanma izin kart no olacaktır. İl şube müdürlüğünce, protokol yapılan avcı dernekleri veya av bayilerince AVBİS’e izin kartı numarası girişi yapıldıktan sonra avlanma izin kartı avcıya verilecektir.

Avlakların ve kotalarının AVBİS’e girişi

1 - MAK kararında tespit edilen; avlanma bölgelerine ve av hayvanı gruplarına göre avlanma süreleri, avlanmanın başlangıç ve bitiş tarihleri il şube müdürlüklerince AVBİS’e girilecektir.

2 - Günlük avlanma limitleri, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren MAK kararında belirtilen sayılardır.

3Avlakta kota tespiti yapılmayan türlerin (Alakarga, küçük karga, ekin kargası, kara leşkargası, saksağan) MAK kararında belirlenen gün ve limitler çerçevesinde avlanılmasına izin verilecektir. Kota verilmeyen türlerin adları Avlanma İzin Belgesinde otomatik olarak görülecektir.

4- Kotaları ve kuralları belirlenen genel ve devlet avlaklarından daha çok avcının faydalanabilmesi için; il geneli avlanma izin kartı alan avcı ildeki her bir avlakta en fazla toplam 12 gün, ülke geneli avlanma izin kartı alan avcı ise ülke genelindeki her bir avlakta en fazla toplam 6 gün olmak üzere ildeki şube müdürlüğünce belirlenecek gün sayısınca avlanır.

5 - Devlet ve genel avlaklardaki yeşilbaş, bozördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, karabaş patka, elmabaş patka, çıkrıkçın, kılkuyruk, kara ördek ve altıngöz türleri için belirlenen kotalar toplanarak ördek kotası; kınalı keklik, çil keklik, kum kekliği ve kaya kekliği türleri için belirlenen kotalar toplanarak keklik kotası olarak girilecektir. (Toplam ördek kotasında, günlük 6 adet olan avlanma limiti içinde sadece 1 tanesi kara ördek, karabaş patka, altıngöz ve kılkuyruk türlerinden olabilir.)

6 - Avlakta bulunan memelilerden ada tavşanı ve yaban tavşanı ayrı ayrı, sansar (kaya sansarı, ağaç sansarı)  kotaları ise toplandıktan sonra AVBİS’e girilecektir.

7 - İl şube müdürlüğünce devlet ve genel avlaklarındaki kotaların kullanım yüzdesi İl Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılar için; alt limit %50 - üst limit %70, Ülke Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılar için; alt limit % 30 - üst limit %50 olacak şeklinde düzenlendikten sora AVBİS’e giriş yapılacaktır. İl Geneli Avlanma İzin Kartı satışının çok düşük olduğu illerde Ülke Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılara ayrılacak kota kullanım yüzdesi bölge müdürlüğünce %90’a kadar artırılabilir.

8 - Av turizmi kapsamında  yaban domuzu kotalarının % 20’si ayrılır. Kalan kotanın İl Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılar için; %50, Ülke Geneli Avlanma İzin Kartı alan avcılar için; %50 olacak şekilde düzenlendikten sonra AVBİS’e giriş yapılacaktır.

9 – Genel ve devlet avlaklarında yapılacak av koruma-kontrol çalışmasında avcının AVBİS’ten almış olduğu avlanma izin belgesindeki bilgiler avcılık belgesi ve avlanma izniyle birlikte kontrol edilecek yasadışı bir durum tespit edildiği takdirde işlem yapılacaktır. Ayrıca avcıların günlük veya belirlenen tarihler arasındaki sorgulaması AVBİS üzerinden yapılabilecektir.

10 - Avcıların il geneli ve ülke geneli avlanma izin kartlarının no’su olan şifre 2013 – 2014 av dönemi (dönemseldir) için geçerlidir.

11 Avcı her bir genel ve devlet avlağında bir gün için en fazla toplamda bir kanatlı ve bir memeli veya 2 kanatlı yada 2 memeli tür avlayabilecektir.

12 – Avcı, gün içerisinde yalnızca bir avlakta avlanabilir.

13 - Avcılar, Ülke geneli avlanma izin kartı ile  av tarihinden en erken 3 gün önce, İl geneli avlanma izin kartıyla 1 gün öncesinde ve arka arkaya  iki günlük Avlanma İzin Belgesi alabilir.

14 - İl şube müdürlükleri protokol yapılan derneklerle önceden toplantı yaparak AVBİS üzerinden avlanma izin kartı satışlarının hakkında bilgilendirme toplantısı yapacaklardır.

15 – AVBİS üzerinden kota tahsisleri için görsel olarak hazırlanan bilgilendirme videosu Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi web sayfasında yayınlanmaktadır.

Yorumlar   

-1 #41 OSMAN YALÇIN 28-01-2017 12:35
Kayseri ili Yeşilhisar-soğanlı avlağının avcı giriş izin sayısı 6 yıllık iznimde sadece 6 defa mı o bölgede ava gidebileceğim? Lütfen sayıyı en az 16 yapınız. Diğer illerdeki gibi.
Alıntı
0 #40 hayrettin 18-01-2017 12:57
milliparklar izmir bölgesi yetkilileri 2016 2017döneminde su kuşları ile ilgili kota belirlemediniz bizler her şeyiyle yasal avcılık yapan dikilili avcılar olarak madur olduk. bohçacılar bol bol dikilide ördek avı yaptılar.inşallah gelecek sezon bu avların kotasını belirler. devlete ödediğimiz ücretlerin karşılığını ödersiniz. :sad:
Alıntı
0 #39 ###murat 07-01-2017 17:56
Hangi akla hizmet bu avbis.avciligin boyle rayindan cikmasi su yaban tv ve o tv nin sozde ileri gelen avcilari yuzunden.onlari ben le bi ava gelsinler dag bayir gezmek avcilik nedir hele bi gorsunler.avbis olayindan once sali persembe cumartesi pazar avlana biliyorduk.bu avbisle ikamet ettigim ilcede 20 randevuda kotami doldordu.su an kota alamiyorum.ne yapayim simdi kacakmi avlanayim.oysaki eskiye gore bicokkez daha avlanma iznim var.bosunami yatiriyorum yillik vergilerimi.
Alıntı
+3 #38 ahmet ölmez 14-12-2016 19:38
Hepsi iyi güzel de Adana Yüregir Solaklı avlagında kim. Saymışta kota vermişler orada bir tane domuz keklik yok bunu neye göre yazıyorsunuz. Adana nın MAK. Kararlarına giren komisyon üyesine sorun domuz olmadigi yerde kekligin olmadigi yerde kota verilmesiyle bütün avcıları keriZ enaiyi bir seyden almaz yerine koyuyorlar ... O yüzden milli parklar genel müdürlügünün incelemesine arz ederim
Alıntı
+6 #37 resit karlankus 09-12-2016 11:14
avcılık la ılgılı sunları söylemek ıstıyorum. kota sıstemı koydunuz sıstem coktu randevu alamıyoruz av baslamadan randevu almaya calıstık kota dolu dıye vermıyor. bu kota zıhnıyetını yapan sahıs sen neye ıstınaden bu sıstemı getırdın. ıkıncısıde köy kesımlerınde her evde ınternetmı varda randevu sıstemı uyguluyorsun. bende bu gune kadar yasal avcıydım ve avbıs sıstemı kalkana kadar belgemı ıptal ettırıyorum bu sacmalık son bulana kadar yasal avlanmıyacagım elımden geldıyı kadarda belbesı olan arkadaslarımı belgelerını ıptal ettırmeye tesvık edeceyım . avcıyı eneyı yerıne koyamassınız kusura bakmayında. saygılar
Reşit KARLANKUŞ
Alıntı
-1 #36 TAHSİN KARA 08-12-2016 18:59
yapacağınız uygulama bumu izin almaya çalışıyorum avlak taki kota dolu diyor ne kotası ben kucak dolusu vergi veriyorum hafta sonu herkes izinli olduğu için kota doluyor peki bizim gibi her şeyi kanunlar çerçevesinde yapmaya çalışanlara bu revamı benim hafta sonum boşmu geçecek başka biryere gidemiyorum araba sıkıntısı arkadaşlarla gidiyoruz illa kaçakmı avlanalım zaten kaçakta sayılmaz ben vergimi veriyorum kardeşim bana alternatif göstermek zorundasınız
Alıntı
0 #35 Hüseyin SAĞLAM 06-12-2016 11:53
Kara avcılığı kanununa göre çarşamba-cumartesi ve pazar günleri avcılar için kazanılmış bir haktır.Bu nedenle Avcı arkadaşlaımızın çarşamba-cumartesi ve pazar günleri avbis (hapis) den izin almamaları gerekir diye düşünüyorum.Konu ile ilgili etkililerden açıklama yapmalarını rica ediyorum.Ayrıca bu düzenleme sonuna kadar saçmalıklarla dolu,yukardaki yorumlarda arkadaşlar bazı konulara deinmişler.Hafta sonu avbisten izin almak büyük bir sorun,2,5 saatte zor alıyorsun.birde saat 12.00 yi geçerse sonraki güne izin almış oluyorsun.Bunlar gibi binlerce sorunumuz var.Allah yardımcımız olsun.Bu ülkede namuslu yaşamak çok zor.
Alıntı
+3 #34 irfan 05-12-2016 21:01
15 sene kulüp başkanlığı yaptım böyle eziyet olmamıştır bir bilgisayarı kırdım bir leptop sıra telefona geldi ne bu arkadaşlar avcılık bir doğa sporu hatada 3 gün yeter avbisi çıkaracaklarına bohçacılara baksınlar hem belgeleri çıkar para yatır hemde eziyet çek şimdi benim kırılan leptopu bigisayarı kim ödeyecek avbis öder heralde benim düşüncem ilerki yılarda bütün bölgeleri ücretli yapacaklar saygı değer avcı kardeşlerim avbise hayır diyelim ayrıca tüm yetkililerede ricam eski düzene dönelim bohçacıları önleyelim saygılarımla .. :
Alıntı
+5 #33 hayrettin engin 05-12-2016 20:05
izmir dikili devlet avlağında ördek avıyla ilgili kota belirlenmemiş biz burada kaz ördek avına gidemeyecekmiyiz.avbisten cevap istiyorum. :sad:
Alıntı
+1 #32 ayhansezer 03-12-2016 21:09
bu akşam sıte yasak ggıremwdık
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Avcılık Avcı sayfası www.avlak.com © 2000 AVLAK.com - Templates Joomlashine - www.avlak.com/forum AVLAK Forum